Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Americká velvyslankyně kritizovala gruzínského premiéra

Americká velvyslankyně kritizovala gruzínského premiéra

Kdokoli, kdo vytváří nestabilitu v Gruzii, „dělá práci pro Kreml“, uvedla Kelly C.Degnanová, americká velvyslankyně v Gruzii a komentovala tvrzení, že západní země podporují destabilizaci v Gruzii.

Kelly C.Degnanová, americká velvyslankyně v Gruzii
13. července 2021 - 06:20

„Každý ví, kdo platí za tento druh prokremelské dezinformace, a ti lidé, kteří chtějí v Gruzii podporovat násilí a vytvářet nestabilitu, dělají práci Kremlu ... Myslím, že Gruzínci jsou velmi chytří, aby věděli, kdo je za tím a kdo je za to platí, “ řekla velvyslankyně.

Reagovala tak na komentář konzervativního politika Levana Vasadzeho, který obvinil velvyslanectví Spojených států a dalších zemí z „přispění k destabilizaci v Gruzii“.

Vůdce veřejného hnutí „Eri“ („Lidé“) Levan Vasadze již dříve řekl, že „s vysokou pravděpodobností Lekso Lashkarava (provozovatel jedné z gruzínských televizních stanic, který utrpěl při akcích proti sexuálním menšinám v Tbilisi, zranění a  o několik dní později doma zemřel) by teď byl naživu.“

„A především si pamatuji velvyslankyni Kelly Degnanovou – nepřestávala zběsile  mluvit a jak zběsile to celé dotáhla do konce," řekl politik.

Velvyslankyně USA ve svém komentáři rovněž kritizovala gruzínskou vládu.

„Jakékoli násilí je nepřijatelné, pokud má za cíl zabránit lidem ve výkonu jejich ústavních práv, práva shromažďování nebo médií ... Stát je samozřejmě odpovědný za zajištění mírového prostředí, ve kterém mohou lidé vykonávat svá ústavní práva, včetně svobody shromažďování a projevu. A také právo provádět novinářské činnosti v mírovém prostředí. Nezáleží na tom, zda se jedná o menšinu nebo většinu, existuje odpovědnost za ochranu práv každého. 5. a 6. července jsme to bohužel neviděli. Doufám však, že v budoucnu bude hodnota těchto svobod a práv více dodržována, “uvedla Degnanová.Velvyslankyně USA odpověděla na otázku novinářů, kteří jsou zodpovědní za to, co se stalo a zda by měl předseda vlády rezignovat, že rozhodnutí by měl učinit gruzínský lid.

"... Pouze gruzínský lid by měl rozhodnout, koho chce vidět v čele země. Je důležité, aby se události vyvíjely v rámci demokratického procesu. Pokud jde o dnešní prohlášení Garibashviliho , zatím jsem ho neviděla a nebudu se k němu vyjadřovat, “uvedla americká velvyslankyně.

Den předtím americká velvyslankyně učinila cílenější prohlášení, kritizovala premiéra Irakliho Garibashviliho, podle ní situace, která nastala během násilí vůči novinářům 5. července, kdy bylo zraněno 53 novinářů, vyžadovala „rozhodnější kroky premiéra. “

„V situaci, kdy dochází k násilí a odsuzování násilí vůči občanům Gruzie a samozřejmě proti novinářům, jsme očekávali, že předseda vlády bude hrát hlavní roli při řešení situace. Byli jsme tedy zklamaní, že jsme v té době neviděli žádné rozhodnější kroky premiéra, “řekla Degnanová.

USA tvrdě spolupracovaly s gruzínskými donucovacími orgány na zlepšení schopností potřebných pro správu mas, uvedla. Proto řekla: „Byli jsme zklamaní, když tento výcvik a vybavení nebyly použity v době, kdy bylo zřejmé, že mezi masami jsou i takoví, kteří chtěli použít sílu.“

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)