Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Americké odmítnutí ruského návrhu je špatné rozhodnutí

Americké odmítnutí ruského návrhu je špatné rozhodnutí

Jak se očekávalo, Washington a jeho pobočka NATO odmítly společný návrh Kremlu na bezpečnost a daly přednost strašným následkům před mírem, píše v komentáři Paul Craig Roberts.

Ilustrační foto
28. ledna 2022 - 06:20

Odmítnutím návrhu Kremlu Washington a Evropané sdělili Kremlu, že Washington hodlá pokračovat ve své agresivní politice umístění raketových základen NATO a USA na ruských hranicích a vyzbrojení Ukrajiny k útoku na Donbas. Odmítnutí také sděluje Moskvě, že Ukrajina a Gruzie, dříve součásti Ruska odtržené během období ruské slabosti po pádu sovětské vlády, zůstávají kandidáty na členství v NATO navzdory prohlášení Kremlu, že Rusko žádné takové členství nepovolí.

Vladmir Vasiljev, parlamentní vůdce vládnoucí ruské strany, řekl: „Dlouho jsme čekali na rozumné rozhodnutí ve Washingtonu, ale to se neděje. Slyšíme jen o sankcích a o zbraních posílaných do zóny konfliktu. To nemůžeme přijmout." Američané „pumpují Ukrajinu raketovými systémy, granátomety a dalším materiálem. Jsou tam také instruktoři, kteří je školí, jak toto vybavení používat. To je velké nebezpečí. Je to příprava na vojenskou akci a nic jiného. Vojenská akce proti mírumilovnému obyvatelstvu, které tam žije."

Rusofobní neokonzervativci, kteří dominují americké zahraniční politice, rozhodnutí kontrolovali a dostali, co chtěli. Ale budou chtít nést následky?

Washington nabídl, že se „zapojí do dialogu“ a „naslouchá ruským obavám“, což jsou naprosto zbytečné ujištění pro Rusy. Kreml již vyjádřil své obavy a ty byly ignorovány. Kreml dal jasně najevo, že čas na rozhovory skončil a že se nenechají zatáhnout do nekonečných rozhovorů, které nikam nevedou.

V tomto bodě nemůže Kreml ustoupit, aniž by vyvolal ještě další provokace. Připravte se tedy na hrozné následky.Výsledek nebude pro Washington příznivý. Americké korporace řekly Bidenovi, aby zapomněl na sankce, protože sankce poškozují americké společnosti více než Rusko, a NATO už praská pod napětím očekávání, že Rusko začne hrát tvrdě. Dva členové NATO, Chorvatsko a Bulharsko, oznámili, že nepošlou žádné vojáky, aby se připojili k NATO v žádné konfrontaci s Ruskem na Ukrajině, a Německo odepřelo Británii povolení k přeletu letadel se zbraněmi směřujícím na Ukrajinu. Evropské vlády chápou, že NATO postrádá vojenské prostředky pro konfrontaci s Ruskem.

Dostupné jednotky USA a NATO jsou pouze symbolické síly. Washington se omezil na rozmístění 1000 vojáků v Bulharsku a Rumunsku, aby uklidnil země a odradil Rusko. 1000 vojáků nemá žádnou možnost odstrašit jakoukoli ruskou armádu, jak země chápou. Ne, děkuji, řeklo Bulharsko.

Stoltenbergovo ujištění, že NATO má „plány“ aktivovat 5 000 francouzských vojáků a USA pošlou 8 500 vojáků, má opačný účinek, než je poskytnutí klidu. Žádná ruská síla by si nevšimla tak malého počtu vojáků. Stoltenberg neukázal sílu, ale západní vojenskou slabost.

Washington možná uvažuje zastaralými způsoby. Kdysi se myslelo, že několik amerických vojáků rozptýlených po okolí zabrání útoku kvůli neochotě jít do války s USA. Kreml už ale dal jasně najevo, že současná bezpečnostní situace je pro ně nepřijatelná a že nehodlají dál žít v nejistotě.

Nemyslím si, že válka je blízko, pokud se Washingtonu nepodaří vyprovokovat Ukrajinu k invazi na Donbas s cílem upevnit kontrolu Washingtonu nad Evropou a volby Bidena tím, že vyvolá ruskou intervenci. V takovém případě by šlo o krátkou válku s Ukrajinou obětovanou pro politické účely Washingtonu. Místo toho se Rusko svými hypersonickými střelami zaměří na celou Evropu, včetně amerických základen v Polsku a Rumunsku a všech vojenských zařízení na Ukrajině a také v Kyjevě. Nechají Evropu žít pod tlakem rostoucího napětí. Evropanům americká hegemonie více škodí než prospívá a dříve nebo později Evropané dospějí k závěru, že NATO je pro ně větší hrozbou než Rusko.

Rozhodnutí Washingtonu odmítnout bezpečnostní návrh je nesmyslné. Předpokládám, že důsledkem bude snížení americké moci. Washington nahradí Rusko jako země, jejíž obavy jsou ignorovány, končí komentář P.C.Roberts.

(rp,prvnizpravy.cz,pcroberts,foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
33%