Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Americké sankce ohrožují životy čtvrtiny světové populace

Americké sankce ohrožují  životy čtvrtiny světové populace

Osm zemí, které představují asi čtvrtinu veškerého lidstva, tvrdí, že kroky Washingtonu oslabují jejich reakci na pandemii a boj proti koronaviru.

Ilustrační foto
1. dubna 2020 - 06:20

Vlády Číny, Kuby, Íránu, Nikaraguy, Severní Koreje, Ruska, Sýrie a Venezuely, na lteré jsou uvaleny americké sankce, zaslaly společné prohlášení generálnímu tajemníkovi OSN, vysokému komisaři OSN pro lidská práva a generálnímu ředitel Světové zdravotnické organizace, vyzývají v němí k ukončení jednostranné americké ekonomické blokády, jako, „nelegální a očividně porušující mezinárodní právo a chartu OSN“, píše se na webu Information Clearing House..

Osm zemí, které představují asi čtvrtinu lidstva, tvrdí, že kroky Washingtonu oslabují jejich reakci na pandemii  a boj proti  COVID-19.

„Ničivý dopad uvedených opatření na vnitrostátní úrovni, plus jejich extrateritoriální důsledky, spolu s fenoménem nadměrného dodržování předpisů a strachu ze„ sekundárních sankcí “, brání schopnosti národních vlád“ při získávání i základního zdravotnického vybavení a potřeb, včetně testovacích souprav koronaviru a medicíny. Je to „tvrdý, ne-li nelidský dopad na ty země, které se v současné době potýkají s uplatňováním jednostranných donucovacích opatření“, píše se v prohlášení.

Dopis sdílel na Twitteru Joaquin Perez, stálý velvyslanec Venezuely v OSN.


Americké sankce jsou „očividným porušením mezinárodního práva“, uvádí se v dopise. Jak poznamenává americký zvláštní zpravodaj v OSN Alfred de Zayas, za legální lze považovat pouze sankce výslovně ověřené a společně uložené Radou bezpečnosti OSN; jakýkoli jiný jednostranný trest je ze své podstaty nezákonný.

De Zayas, právník a vědec, poznamenává, že sankce se rovnají „kolektivnímu trestu“ proti obyvatelstvu, výslovnému porušení několika článků Charty OSN, základu mezinárodního práva.

De Zayas minulý rok odcestoval do Venezuely a popsal sankce USA, podle něj jsou podobné obléhání ve středověku a obvinil Trumpovu administrativu ze „zločinů proti lidskosti“. Rada OSN pro lidská práva formálně odsoudila USA, vyzvala všechny členské státy, aby sankce porušily, a dokonce začala diskutovat o odškodnění, které by Washington měl zaplatit Venezuele, a poznamenala, že Trumpovy sankce byly navrženy tak, že „nepřiměřeně postihují chudé a nejzranitelné“. Nic z toho nebylo zveřejněno  v žádném významném americkém mediálním výstupu v té době.Sankce znamenají, že Venezuela není schopna dovážet klíčové léky na nemoce jako  je rakovina a cukrovka, což vedlo ke spoustě úmrtí. Zpráva z Centra pro výzkum hospodářské politiky ve Washingtonu z roku 2019 konzervativně odhadla sankce, které v období od poloviny roku 2017 do roku 2018 zabily 40 000 Venezuelanů.

Trumpova administrativa opět utáhla šroub, spustila bizarní zásah proti prezidentu Nicolasi Maduraovi když nabídla 15 milionů dolarů každému, kdo by ho do USA mohl  přivést v řetězech. Další klíčové osobnosti, jako je ministr obrany Vladimir Padrino a vedoucí ústavního shromáždění Diosdado Cabello, je vypsána odměna, pravděpodobně proto, že byly součástí obchodování s drogami.


USA také zvyšují tlak na Írán sužovaném COVID-19. Vyšší zasvěcenci Washingtonu jako Newt Gingrich sní o tom, že jejich sankce konečně povedou ke změně režimu v Islámské republice. Sankce vedly k tomu, že íránský rial ztratil 80 procent své hodnoty, přičemž ceny potravin i nezaměstnanost se zdvojnásobily. Zatímco medicína je technicky osvobozena od sankcí, ve skutečnosti Washington vyděsil jakoukoli zemi nebo společnost za obchodování s Teheránem. I když v zemi zuří koronavirus, žádný národ není ochoten věnovat Íránu ani základní zásoby. Nakonec Světová zdravotnická organizace přímo Íránu poskytla prostředky. V říjnové zprávě organizace Human Rights Watch se uvádí, že „nadměrná a zatěžující povaha amerických sankcí vedla banky a společnosti z celého světa k tomu, aby ustoupily od humanitárního obchodu s Íránem, takže Íránci, kteří mají vzácné nebo komplikované nemoci, nemohou dostat lék a zacházení, které vyžadují. “ Na COVID-19 zemřelo nejméně 2 378 Íránců, z nichž mnozí zbytečně.

Spojené státy dlouhodobě udržují s OSN náročný vztah a neustále využívají své veto k potření progresivní legislativy, která by oslabila jeho vojenskou, kulturní nebo ekonomickou hegemonii. V roce 2017 USA v reakci na skupinu přijímající Palestinu formálně vystoupily z vědecké a kulturní organizace OSN, UNESCO. Americké sankce nejsou na světě vůbec populární;  v listopadu například státy OSN hlasovaly 187-3 (USA, Izrael, Brazílie), aby odsoudily Washingtonské embargo na Kubu. Byl to dvacátý osmý po sobě jdoucí rok, kdy se celkový počet hlasů z roku na rok mírně lišil.

Sankcionované země varují, že Trumpovy akce zabíjejí nejen Američany doma, ale i lidi na celém světě. „Nemůžeme dovolit, aby se politické výpočty dostaly do cesty k záchraně lidských životů," uzavírají. Avšak právě proto, že USA mají na světové scéně tolik moci, je nepravděpodobné, že by jejich protesty byly vyslyšeny.

(rp,prvnizpravy.cz,informationclearinghouse,foto:arch.)