Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Americké útoky dronů v Jemenu jsou řízeny z německého Ramsteinu

Americké útoky dronů v Jemenu jsou řízeny z německého Ramsteinu

Ve sporu o odpovědnost Německa za americké útoky dronů v Jemenu dosáhli žalobci částečného úspěchu. Berlín musí zjistit, zda Amerika ve svých operacích kontrolovaných základnou v Ramsteinu respektuje mezinárodní právo.

Ilustrační foto
21. března 2019 - 07:20

Tři jemenští žalobci dosáhli částečného vítězství proti Spolkové republice Německo v souvislosti se smrtícími útoky dronů Spojených států v Jemenu. Německo musí „vhodnými opatřeními“ vyšetřit, zda Amerika ve svých misích v Jemenu s využitím své vojenské základny v Ramstein Palatine, respektuje mezinárodní právo, rozhodl Vyšší správní soud (OVG) v Münsteru.

Vzhledem k velkému významu a politickému rozměru případu však byla umožněna revize u Spolkového správního soudu. Navrhovatelé údajně ztratili příbuzné ve své vlasti a báli se o své životy  při útocích dronů.

To byl “zřejmý faktický důkaz” že Spojené státy využívají zařízení letecké základny  v Ramsteinu k realizaci  smrtících úderů s drony v Jemenu a to “přinejmenším částečně porušuje mezinárodní právo,” řekl předsedající soudce Wolf Sarnighausen. Je prokázáno, že satelitní vysílací stanice v Ramsteinu hraje doposud hlavní úlohu v misích dronů.

Žalobci neuspěli, ale s důležitým požadavkem: Spolková republika nemůže USA zakázat používání letecké základny v Ramsteinu pro mise. Pokud by však právní vyšetřování ukázalo porušení mezinárodního práva, tak by musela spolková vláda zajistit u Spojených států dodržování mezinárodního práva.


Jak Frankfurter Allgemeine připomíná, soud v Münsteru dříve odmítl obvinění somálského občana, který tvrdil, že Německo porušilo své povinnosti, aniž by učinilo něco, co by zabránilo americkým dronům v útoku ze základny v  Ramsteinu. Podle žalobce byl jeho otec zabit 24. února 2012 během náletu amerických dronů. Soud nazval obvinění „neopodstatněnými“ a „nepřípustnými“. Soud tedy nedospěl k závěru, že otec žalobce byl při incidentu v roce 2012 skutečně zabit ozbrojeným americkým dronem.

(rp,prvnizpravy.cz,faz,foto:arch.)