Svátek má: Julius

Zprávy

Velikost textu:

Americkému námořnictvu nařídili jednat agresivněji proti Rusku

Americkému námořnictvu nařídili jednat agresivněji proti Rusku

Americké námořnictvo přijme „agresivnější“ vojenskou strategii proti Rusku a Číně.

Ilustrační foto
22. prosince 2020 - 10:16

Napsal to deník The Guardian s odkazem na rozsáhlou zprávu velení námořní pěchoty, námořnictva a pobřežní stráže Spojených států.

Zpráva uvádí, že Moskva a Peking se staly „rozhodujícími rivaly“ Washingtonu a ČLR představuje „nejvážnější dlouhodobou strategickou hrozbu“.

„Naše námořní síly rozmístěné po celém světě denně kontaktují s čínskými a ruskými válečnými loděmi a letadly,“ uvádí se ve zprávě. Zpráva Pentagonu naznačila, že v případě války se Čína i Rusko pravděpodobně pokusí být první, kdo se zmocní území údajného konfliktu - než budou USA a jejich spojenci moci účinně reagovat.


Aby si Washington udržel strategickou výhodu, plánuje modernizovat své námořní síly menšími, obratnějšími a dokonce i dálkově ovládanými loděmi.

Rusko opakovaně prohlásilo, že proti USA a dalším západním zemím neexistují žádné agresivní plány. Ruské vedení zároveň bere na vědomí rostoucí vojenskou aktivitu Washingtonu a bloku NATO poblíž západních hranic země. Ministr obrany Sergej Šojgu poznamenal, že akce Severoatlantické aliance jsou často „otevřeně protiruské“. Podle něj resort přijímá veškerá nezbytná opatření k neutralizaci hrozeb, které představuje NATO.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)