Svátek má: Věroslav

Zprávy

Velikost textu:

Americký analytik: Vesmírná válka již probíhá a Rusko ji vyhrává

Americký analytik: Vesmírná válka již probíhá a Rusko ji vyhrává

Spojené státy dokážou reagovat na všechny útočné akce Ruska v různých oblastech, ale ve vesmíru jsou stále závislé na ruských motorech pro nosné rakety.

Ruská nosná raketa
4. listopadu 2019 - 07:20

Proto politolog Andy Keyser ve svém článku pro National Interest vyzývá americké úřady, aby se této závislosti rychle zbavily a přešly na americké motory

„Od Arktidy po Afghánistán Rusko pod Vladimirem Putinem ohrožuje zájmy americké národní bezpečnosti všude, “píše politický analytik Andy Keyser ve svém článku pro National Interest.

A Washington systematicky reaguje na ruské kroky. Autor článku však poznamenává, že v dodatku by Spojené státy s radostí ukončily svou závislost na ruských raketových motorech, které Spojeným státům pomáhají vypouštět předměty do vesmíru. Proto nazval svůj článek „Nový závod ve vesmíru již probíhá a Rusko to vyhrává.“
 
Vesmírný průmysl má pro Spojené státy zvláštní význam ve zpravodajských službách a pro ekonomiku. Podle autora článku však Rusko a Čína militarizují a zpochybňují vesmír, takže státy musí jednat, aby chránily své zájmy a překonaly potenciální hrozby.
 
Rusko hrozí Spojeným státům mnoha způsoby najednou. Rusko tedy aktivně vyvíjí a zavádí protisatelitní zbraně a údajně také vypouští satelity s nebezpečnými schopnostmi na oběžné dráze. Navíc mnoho Američanů ani netuší, že Spojené státy stále vypouštějí své nejdůležitější objekty do rakety s ruskými motory. Na podnět kongresu by to však mělo skončit do konce roku 2022.
 

Americké letectvo právě vybírá dva dodavatele amerických startovacích vozidel. Je to však velmi důležité rozhodnutí, takže odborníci říkají, že ruské motory mohou zůstat v provozu se Spojenými státy až do roku 2024, ne-li déle. Faktem je, že do zákona lze zavést koncept alternativního média, který lze použít, pokud Američan není do této doby připraven. A takovou alternativou může být pouze ruský motor.
 
Autor článku trvá na tom, že by nemělo docházet k žádným zpožděním, zejména podle něj Spojené státy již mají certifikované alternativy k ruským startovacím vozidlům.

„USA by neměly čekat déle než jeden den a měli by zajistit, abychom mohli bezpečně dodávat naše nejdůležitější systémy pro národní bezpečnost do vesmíru. Další zpoždění pouze posilují Putinovu pozici a podkopávají naši vlastní bezpečnost, “uzavírá politolog v National Interest.
 
(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)