Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Americký dluh vůči WHO podkopává bitvu s pandemií!

Americký dluh vůči WHO podkopává bitvu s pandemií!

Zatímco svět se snaží odolat šíření nebezpečného koronaviru, Amerika nemá v plánu splatit svůj obrovský dluh WHO.

Ilustrační foto
20. března 2020 - 10:10

To omezuje schopnost Světové zdravotnické organizace podporovat společné úsilí během kritického období, varuje čínský list People's Daily. V důsledku těchto akcí má „supervelmoc“ nejen finanční, ale také vážný morální dluh vůči světovému společenství, zdůrazňuje článek.

Podle deníku People's Daily jsou Spojené státy americké v klíčovém období v boji mezinárodního společenství proti pandemii koronaviru zadluženy u Světové zdravotnické organizaci. Washington navíc podle oficiálních údajů plánuje v nadcházejících letech výrazně snížit financování globálních projektů v oblasti zdraví, což znamená, že dluh vůči WHO nebude snížen.
 
Takové akce globální „supervelmoci“ nejen donekonečna zpožďují její platby vůči WHO, ale také nechávají dlužnou Ameriku „v oblasti mezinárodní morálky a odpovědnosti“, zdůrazňuje článek. Podle informací na webových stránkách WHO Spojené státy do roku 2019 dosud neuhradily polovinu svého dluhu a členský poplatek v roce 2020 přesáhl 120 milionů dolarů.


Ve zprávě federální vlády o rozpočtu na fiskální rok 2021, kterou Bílý dům nedávno předal Kongresu USA, se uvádí, že v příštím roce USA plánují poskytnout WHO finanční podporu ve výši 58 milionů dolarů. To naznačuje, že obrovský dluh Američanů zůstane, poukazuje People's Daily.
 
„Během epidemie akce americké strany podkopávají společné úsilí celého světa v boji proti Covid-19. Virus nezná hranice, žádná země nemůže bojovat sama, pouze společná síla může vytvořit společnou sílu,“ zdůrazňuje článek.

Klesající podpora Washingtonu WHO a globálního zdraví během kritického období v boji proti šíření koronaviry je v rozporu se současným úsilím mezinárodního společenství, varuje People's Daily: „Neodpovídá to v zájmu bezpečnosti, ale také to podkopává americkou národní autoritu.“

(kou, prvnizpravy.cz, people.cn, foto: arch.)