Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

Americký Kongres zablokoval dodávku letounů F-35 do Turecka

Americký Kongres zablokoval dodávku letounů  F-35 do Turecka

Američtí zákonodárci oficiálně zakázali dodávky bojových letounů páté generace F-35 Joint Strike Fighter turecké armádě a dodávku vyjmuli z konečné verze rozpočtu Pentagonu pro nadcházející fiskální rok.

F-35
25. července 2018 - 06:20

Zákonodárci přijali právní opatření zakazující prodej pokročilého bojového letounu páté generace turecké armádě do té doby, dokud Pentagon neposkytne "podstatně změněné hodnocení účasti Turecka na programu F-35, včetně i případného vyloučení z tohoto programu ", píše se ve zdůvodnění.

Zákonodárci také požadují po Turecku okamžité propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona, stejně jako jakéhokoliv jiného  "občana neoprávněně nebo nezákonně zadrženého  v Turecku",  vše  je obsaženo v návrhu zákona o výdajích na obranu, který nyní směřuje do Bílého domu k podpisu prezidenta Trumpa.

Andrew Brunson byl obviněn ze špionáže a spojení s teroristickými skupinami. Podle tureckých žalobců Brunson údajně spolupracoval s duchovním Fethullahem Gülenem v USA, aby svrhl prezidenta Erdogana v roce 2016 a také pomáhal zakázané Straně kurdských pracujících ( PKK)

Bojový letoun F-35 byl používán jako geopolitický pěšec mezi Washingtonem a Ankarou, přičemž američtí zákonodárci se snažili tlačit na Turecko k omezení jeho vazeb s Ruskem. Minulý týden špičkový americký diplomat varoval Turecko před "nevýhodnou dohodou o koupi ruských protiraketových zbraní S-400“ a uvedl, že sankce, které Kongres zatím použil kvůli dohodě Ankary a Moskvy jsou jenom začátkem toho, kdyby se Turecko pustilo do dalších obchodů s Ruskem.


Na společné tiskové konferenci v Ankaře 3.dubna tohoto roku prezidenti Recep Tayyip Erdoğan a Vladimir Putin oznámili dohodu o dodávce protiraketového systému S-400.

„Obchod je hotov, dohodli jsme se,“ ukázal turecký prezident smlouvu o dodávce  protiraketového systému S-400.

„Některé kruhy chtěly přerušit turecko-ruskou spolupráci, ale naše vztahy úspěšně překonaly i „aféru s jedem“. Naše obchodní aliance překoná každou provokaci, spojení je silnější než železo,“ řekl Erdogan.


(rp,prvnizpravy.cz,washingtontimes,foto:arch.)