Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Americký ministr: Nord Stream-2 zvýší Rusku jeho vliv v Evropě

Americký ministr: Nord Stream-2 zvýší Rusku jeho vliv v Evropě

Vladimir Putin posílí politický vliv Moskvy na zahraniční politiku EU prostřednictvím plynovodu Nord Stream-2.

Rick Perry, americký ministr energetiky
8. října 2019 - 07:20

Washington vysílá „poplašné“ signály. Plynovod Nord Stream 2, který bude brzy dokončen, „bude silnou ranou proti rozmanitosti a energetické bezpečnosti Evropy,“ tvrdí ministr energetiky USA Rick Perry, který se obává ambicí Vladimíra Putina.

„Zvýší to vliv Ruska na zahraniční politiku Evropy a zranitelnost Evropy vůči přerušení dodávek," uvedl americký ministr, který navštíví Litvu, aby podpořil vztahy se zeměmi. Východní Evropy v oblasti energetiky.

Plynovod Nord Stream 2, investice kolem deseti miliard euro, by měl zdvojnásobit dodávky ruského plynu do Německa. Ukrajina, Polsko a pobaltské země se obávají, že se zvýší závislost EU na Rusku a že Moskva jej může použít k vyvíjení politického nátlaku.

Podle Ricka Perryho by Nord Stream 2 procházející pod Baltským mořem a plynovod TurkStream - který bude posílat ruský plyn do Turecka přes Černé moře - „umožnil Moskvě zastavit tranzit plynu přes Ukrajinu ke konci desetiletí. "

„Pronikne jednosměrnou plynovou trasou hluboko do Evropy a zasáhne jádro evropské stability a bezpečnosti,“ řekl Perry. Spojené státy „jsou připravené, ochotné a schopné“ posílit evropskou energetickou bezpečnost tím, že nabízejí alternativní zdroje, zejména zkapalněný zemní plyn a civilní jaderné technologie.

V případě dánského souhlasu bude Nord Stream-2 dokončen za měsíc

„Podporujeme více tras pro dodávku energie v celé Evropě (...) Podporujeme otevřený trh ... jsme proti využívání energie k tlaku na zemi," uvedl Perry.

Podle Ramunase Vilpisauskase, profesora na Vilniuské univerzitě, jsou kritici Nord Stream 2 součástí americké obchodní ofenzívy na prodej svého plynu v Evropě, a to jak se zdá je hlavním důvodem kritiky, “ řekl pro AFP.

A pro Litvu a další členy EU ve střední Evropě, závislé na ruském plynu, „je to oboustranně výhodné, protože se aktivně snaží diverzifikovat své zdroje dodávek, a to i prostřednictvím svých plynových terminálů“. dodal profesor.

(rp,prvnizpravy.cz, capital, foto:arch.)