Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Americký politolog varuje: Směřuje se k válce s Čínou!

Americký politolog varuje: Směřuje se k válce s Čínou!

Renomovaný americký politolog Christopher Layne je přesvědčen, že USA a Čína, poháněné konkurencí mezinárodního statusu a prestiže, směřují k nevyhnutelnému střetu.

Ilustrační foto
1. listopadu 2020 - 11:06

Jeho článek byl publikován v časopise Foreign Affairs.

Autor materiálu si všímá nápadné podobnosti současné konfrontace obou velmocí s anglo-německým antagonismem před první světovou válkou. Dvě říše si vydobyly vedoucí roli ve světě. Británie považovala rostoucí vojenskou a ekonomickou moc Německa za hrozbu. Liberální názory Londýna také odporovaly německé politické kultuře s důrazem na pruskou autokracii a militarismus.

Layne věří, že první světová válka začala, protože dominantní stát - Velká Británie - pocítil ztrátu své nadvlády ve prospěch Německa. Ani úzké ekonomické a kulturní vazby se nestaly překážkou vklouznutí do přímé vojenské konfrontace mezi těmito říšemi.

Je přesvědčen, že Čína a Spojené státy jsou na tom podobně. O tom svědčí snaha obou mocností oslabit ekonomické vztahy a rostoucí napětí ve východní Asii.


„Aby se zabránilo válce s Čínou, měly by Spojené státy zjevně upravit své záruky vůči Tchaj-wanu a uznat čínskou politiku vůči tomuto ostrově,“ píše politolog.

Američané by také měli uznat, že liberální hodnoty nejsou univerzální, a přestat odsuzovat čínskou politiku v Hongkongu a Sin-ťiangu, uvedl autor.

Je však přesvědčen, že Spojené státy takový krok nepřijmou, protože by to znamenalo uznat konec dominance Washingtonu ve světě. Kromě toho, na rozdíl od SSSR a Spojených států, které se shodly na zónách vlivu, mají Washington a Peking ostře odlišné názory na to, kdo ovládne východní Čínu a Jihočínské moře, stejně jako Tchaj-wan. Podle politologa není regionální hegemonie Pekingu důvodem, kvůli němuž by bylo nutné vést válku.

Layne věří, že ani jaderný arzenál obou zemí se v nové válce nestane odstrašujícím prostředkem, protože s příchodem pokročilých technologií a jaderných hlavic s nízkým výkonem lze provádět údery bodově, aby se zabránilo „apokalyptickému“ zničení.

„Otázka, zda budou Spojené státy schopny mírumilovně postoupit svou dominanci ve východní Asii a uznat Čínu jako stejně velkou mocnost, zůstane otevřená. Pokud to Washington neudělá, bude na cestě války, při níž vyblednou vojenské katastrofy ve Vietnamu, Afghánistánu a Iráku,“ uzavřel autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignaffairs.com, foto: arch.)