Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Američtí vědci vymodelovali jadernou válku mezi Ruskem a USA!

Američtí vědci vymodelovali jadernou válku mezi Ruskem a USA!

Američtí vědci, kteří se účastní projektu vědy a globální bezpečnosti (SGS) na Princetonské univerzitě, vyvinuli simulaci ozbrojeného konfliktu s použitím jaderných zbraní mezi USA a Ruskem.

Ilustrační foto
19. září 2019 - 10:10

Podle jejich scénáře, v prvních hodinách konfrontace může zemřít a zranit se více než 90 milionů lidí. Přičemž se nezapočítaly oběti následné radiace a dalších důsledků tohoto katastrofálního střetu.

Autor simulace Alex Gleser zveřejnil čtyřminutové video s názvem „Plán A“, které ukazuje model jaderné konfrontace mezi USA a Ruskem, na YouTube a na oficiálních webových stránkách projektu Science and Global Security.

Podle scénáře konflikt začíná použitím konvenčních zbraní, ale Rusko poté vydá varovné jaderné údery na hraničních územích Německa a Polska (západní modely obsesivně vždy počítají s tím, že Rusko zaútočí jadernými zbraněmi jako první – pozn. red.), aby odrazilo americké a NATO síly v Evropě.Poté to  NATO v Kaliningradské oblasti oplatí. V důsledku toho se podle předpokládaného scénáře konflikt rozvine v taktickou jadernou válku v Evropě a poté se rozšíří do Spojených států a Ruska.


Model vývoje jaderné války mezi USA a Ruskem

„SGS vyvinula simulaci pravděpodobného eskalace nepřátelských akcí mezi Spojenými státy a Ruskem, přičemž bere v úvahu realistické postavení jaderných sil, cíle a odhady počtu úmrtí. Podle odhadů bude během prvních několika hodin konfliktu zabito a zraněno více než 90 milionů lidí," uvedl projekt.

Autoři simulace naznačují, že projekt je „motivován potřebou zdůraznit potenciálně katastrofické důsledky současných plánů jaderné války mezi USA a Ruskem“.

Podle mnohých politiků i odborníků je v současné době riziko vzniku jaderné války nejvyšší od doby tzv. karibské krize.

(kou, prvnizpravy.cz, sgs.princeton.edu, foto: repro video sgs)