Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

Analytik: Sankce ve věci Navalnyj způsobí EU více škody než užitku

Analytik: Sankce ve věci Navalnyj způsobí EU více škody než užitku

Rozhodnutí EU zavést protiruské sankce v kauze Alexej Navalnyj zvyšuje toxicitu vztahů mezi Moskvou a Bruselem a mohou způsobit více škody než užitku, uvedl politolog, novinář a výzkumník Oxfordské univerzity Samuel Ramani.

Alexej Navalnyj
18. října 2020 - 09:01

„Myslím si, že tyto sankce jsou diktovány symbolikou, jsou symbolickým aktem, protože západní vlády se chtějí prezentovat, jak tvrdě vystupovaly proti Rusku, aby uspokojily své vnitřní zájmy. Kromě toho chce Evropa prokázat, že se může stát lídrem v konfrontaci s Ruskem, protože důvěra v sílu USA se oslabuje, “ uvedl Ramani .

Existuje však riziko, že nová radikální opatření uvalená ze strany EU, včetně sankcí proti šesti ruským představitelům,  poškodí zájmy Západu.

Podle Ramaniho tedy uchýlení se k sankcím při absenci oficiálního vyšetřování OPCW vyvolává dojem, že se západní země mstí Rusku kvůli protiruským předsudkům nebo touze omezit moc Moskvy.

Tento účet podkopává důvěryhodnost jakéhokoli budoucího vyšetřování a zvyšuje toxicitu vztahů mezi Ruskem a Západem. Zavedení sankcí bez vyšetřování vyvolává dojem, že politika západních sankcí vůči Rusku je určena spíše vnitřním politickým tlakem než empirickými důkazy, “ vysvětluje politolog.

Poukázal také na to, že sankce mohou na Západě způsobit hluboké rozpory.

„Úředníci EU a USA pro zahraniční a bezpečnostní politiku mohou mít společný postoj k sankcím proti Rusku, ale jednotliví vůdci nemohou. Trump se této otázce například vyhýbá, což znamená, že sankce ukládá Evropa, a nikoli USA, jak tomu bylo v minulosti často. Rizika se navíc mezi evropskými zeměmi liší. Německo by mohlo ztratit Nord Stream 2 a čelit vážným problémům s dodávkami energie, zatímco pokračující dialog Francie s Ruskem o otázkách, jako je Libye a kybernetická bezpečnost, bude mít menší dopad. Pokud důsledky neúměrně klesnou spíše na Německo než na Francii nebo USA, západní země by mohly v této otázce čelit konfliktu, “ dodal Ramani.


Expert rovněž zdůraznil, že sankce poškozují ducha spolupráce, který by se mohl vyvinout v důsledku pandemie COVID-19. Ramani připomněl, že OSN vyzvala mezinárodní aktéry, aby upustili od ukládání jednostranných sankcí.

„Ačkoli se tyto sankce uplatňují na elitní úrovni, důsledky pro vztahy mezi EU a Ruskem budou znamenat ekonomické náklady pro obyčejné Rusy i pro některé Evropany. Evropská unie, která trvá na uvalení sankcí na ruské úředníky v rozporu s doporučeními OSN, je velkým úspěchem public relations pro Rusko, Čínu a nezápadní země, což prohloubí civilizační propast “, řekl politolog.

Řekl, že je přesvědčen, že Střední východ, Asie, Afrika a Latinská Amerika se v této otázce většinou postaví na stranu Ruska, nebo budou mlčet, zatímco sankce budou pouze zachovány. „v západních zemích“.

Ve čtvrtek Evropská unie a Spojené království rozhodly o sankcích proti šesti Rusům a vědeckému ústavu v souvislosti s kauzou Alexej Navalnyj. Předtím ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko bude reagovat na sankce Evropské unie týkající se situace blogera Alexeje Navalného. Rada Ruské federace rovněž přislíbila symetrickou reakci na sankce uvalené za „aféru Navalnyj“.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)