Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

Apokalypsa na dohled: Země je ohrožena asteroidem

Apokalypsa na dohled: Země je ohrožena asteroidem

Asteroid Apophis může v roce 2068 dopadnou na Zemi, poukázali ruští vědci, uvedl ruský deník Gazeta.ru.

Ilustrační foto
19. ledna 2019 - 10:15

Asteroid Apophis, který bude roce 2029 bude prolétat desetkrát blíže k planetě, než je vzdálenost Země k Měsíci, může v roce 2068 udeřit na Zemi, vypočítali na oddělení vesmírné mechaniky St. Petersburgské státní univerzity. Připravili odpovídající zprávu, sdělil deník s odkazem na informaci RIA Novosti.

„Jedinečnou vlastností tohoto asteroidu je dobře spočítaný blízký průlet u Země 13. dubna 2029 ve vzdálenosti 38 tisíc kilometrů (Měsíc je vzdálen 384 tisíc kilometrů od Země). Tato konvergence vyvolává významné rozšíření možných trajektorií, mezi nimi i trajektorie s přiblížením v roce 2051.

Odpovídající rezonanční výpočty obsahují mnoho (v řádu sto) možných kolizí Apophisu se Zemí, nejnebezpečnější v roce 2068," uvádí teze zprávy, která bude vyhlášena na konci ledna.

Před možnou kolizí se Zemí v roce 2068 se asteroid přiblíží k naší planetě v roce 2044 na 16 milionů kilometrů, v roce 2051 na 760 tisíc kilometrů a v roce 2060 na 5 milionů kilometrů.

Asteroid Apophis byl objeven v roce 2004 odborníky na observatoři Kitt Peak v Arizoně. Jeho průměr je asi 325 metrů, asteroid odráží pouze 23% světla na svém povrchu.

Podle výzkumníků NASA by ekvivalent výbuchu pokud by asteroid dopadl na Zemi činil 506 megatun TNT. Pro srovnání, uvolněná energie během pádu meteoritu v Tungusce se odhaduje na 10-40 Mt, energie výbuchu ruské (vodíkové) „car-bomby" - 57-58,6 Mt, výbuch sopky Krakatau v roce 1883 byl ekvivalentem asi 200 megatun.


Účinek výbuchu se může měnit v závislosti na složení asteroidu, stejně jako umístění a úhlu nárazu. V každém případě by výbuch způsobil obrovské škody v oblasti tisíců kilometrů čtverečních, ale nevytvořil by dlouhodobé globální efekty jako „nukleární zimu", tvrdí vědci.

V případě pádu do moří nebo velkých jezer, jako je Ontario, Michigan, Bajkal nebo Ladožské, by se to neobešlo bez ničivého tsunami.

Veškeré osady, které se nacházejí ve vzdálenosti 3 až 300 km, v závislosti na topografii oblasti pádu, budou zcela zničeny.

V roce 2013 astronomové NASA vyloučili možnost, že se Apophis v roce 2036 střetne se Zemí. Podle výpočtů provedených dříve, kdy astronomové poprvé Apophis uviděli, se ukázalo, že asteroid by mohl do naší planety narazit s pravděpodobností 2,7%. Nicméně, poté co Apophis proletěl kolem Země v roce 2013, byli vědci schopni upřesnit údaje - podle nových výpočtů, planeta rozhodně není ve směru asteroidu. Podle vedoucího oddělení NASA, který je zodpovědný za monitorování asteroidů, Apophis neproletí u Země blíž než 31 tisíc kilometrů.

Riziko kolize v roce 2068 však nebylo vyloučeno. „Zkoumáním nejistot spojených se změnami na oběžné dráze po sbližení v roce 2029 jsme identifikovali oblasti, které souvisejí s kolizemi během budoucí konvergence. Zjistili jsme zejména, že existuje nebezpečí kolize s pravděpodobností více než jedna k milionu v roce 2068," uvedli odborníci NASA Jet Propulsion Laboratory v roce 2013.

Nyní se tako pravděpodobnost – srážka s Apophisem dne 12.dubna 2068 – zvýšila na 2,3 ku milionu. Laikovi se jeví tato pravděpodobnost slabá, ale pro některé vědce se jedná o nebezpečně vysoké číslo.

(kou, prvnizpravy.cz, gazeta.ru, foto: arch.)