Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

Asahi Shimbun: Abe by měl přiznat, že jeho „Kurilská“ strategie nefunguje

Asahi Shimbun: Abe by měl přiznat,  že jeho „Kurilská“  strategie nefunguje

Rusko již dlouho vyzývá Japonsko, aby se vyhnulo opatřením, které otráví atmosféru konstruktivního dialogu mezi oběma zeměmi. Ruský premiér Dmitrij Medveděv však učinil provokativní krok, který jen málo přispívá k podpoře takového dialogu.

Dmitrij Medveděv na Kurilských ostrovech
9. srpna 2019 - 08:40

Dmitrij Medveděv minulý týden navštívil jeden ze čtyř sporných ostrovů u Hokkaida, které má obsazené Rusko, ale Japonsko je prohlásilo za své „severní území“. Ostrov je známý jako Iturup v ruštině a Etorofu v japonštině.

„Tohle je naše země," prohlásil Medveděv.

V listopadu loňského roku se premiér Šinzó Abe a ruský prezident Vladimir Putin dohodli na urychlení dvoustranných jednání o mírové smlouvě formálně ukončující nepřátelství  z druhé světové války. Obě vlády vedly rozhovory mezi příslušnými úředníky odpovědnými za danou záležitost v souladu s dohodou.

Není divu, že japonská vláda podala formální protest proti Medveděvovu akci, která ochladila úsilí obou stran o posílení dvoustranných vazeb.

Jeden fakt by však neměl být přehlížen. Čtvrtá návštěva Medveděva v severních teritoriích je jasným znamením, že Moskva nemá v úmyslu učinit jakýkoli kompromis v otázce suverenity s ohledem na sporné ostrovy.

Administrace Šinzó Abeho musí čelit ponuré realitě a zásadně přehodnotit  svou současnou strategii dvoustranných jednání, která je založena hlavně na osobních vazbách Abe -  Putin.

Během své poslední návštěvy ostrova Etorofu nechal Medveděv  nevyjádřil žádné očekávání „společné hospodářské činnosti“ s Japonskem, kterou Abeova administrativa prosazovala jako klíčový prvek v dvoustranných snahách o uzavření mírové smlouvy.

To není překvapivé. Ze setkání mezi Abem a Putinem v červnu se neobjevilo nic podstatného ohledně společné hospodářské činnosti, s výjimkou nevýznamné dohody o zahájení pilotních projektů ve dvou oblastech cestovního ruchu a likvidace odpadu. Obě vlády zatím musí zmapovat konkrétní plán rozsáhlé dvoustranné hospodářské spolupráce na ostrovech.


Jednou z hlavních překážek pokroku je neúnavné trvání Moskvy na tom, že by se její vnitrostátní právo mělo použít na společné hospodářské projekty na ostrovech.

Putin rovněž požadoval, aby se navrhovaný nový systém umožňující japonským státním příslušníkům zapojeným do těchto projektů navštívit ostrovy, uplatňoval na celou Sachalinskou oblast.

Kurilské ostrovy

Putinovy podmínky jsou zjevně zaměřeny na získání uznání Japonska, že čtyři ostrovy jsou součástí oblasti. To je pro Tokio nepřijatelné.

Při prosazování iniciativy „společná ekonomická aktivita“ zdůraznil Abe význam  možných dopadů. „Bylo by požehnáním, kdyby Rusové cítili, že díky práci s Japonci by byli bohatší,“  řekl Abe.

Ale tato vize není přinejmenším nic jiného než vrabec na střeše.

Uplynuly asi tři roky od doby, kdy se obě země dohodly na provádění společné hospodářské činnosti na sporných ostrovech. V loňském roce administrativa Abeho přijala novou strategii  s tím, že se rozhodla prozatím zaměřit teritoriální rozhovory na dva ostrovy Habomai a Šikotan.


Tento hlavní politický posun však neudělal nic jiného než že vyprovokoval novou vlnu ruských akcí určených k posílení ruské pozice v rozhovorech.

Šinzó Abe by  dále neměl udržovat veřejnost v nevědomosti a vše by měl objasnit.

Navzdory pozastaveným rozhovorům plánuje Abe příští měsíc navštívit Rusko a jednat s Putinem.

Rusko je pro Japonsko důležitým sousedem a vedoucí představitelé obou zemí by si měli cenit  jakékoli příležitosti ke konstruktivní výměně názorů.

(rp,prvnizpravy.cz,asahi,foto:arch.)