Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Asijští „vrazi“ útočí na východě USA

Asijští „vrazi“ útočí na východě USA

Na celém Atlantickém pobřeží USA nazývají útočníka "asijské vražedné klíště". Tento útočník už v USA působí paniku.

Ilustrační foto
10. srpna 2018 - 03:20

Klíště Haemaphysalis longicornis přenáší onemocnění už v sedmi amerických státech na východním pobřeží a v těsné blízkosti New Yorku.

Nikdo neví, jak se sem asijští „vrazi“ dostali. Haemaphysalis longicornis pochází z Asie, a už jsou hlášeny v několika amerických státech na východním pobřeží. Nedávno se objevili na předměstí New Yorku. První varování bylo v roce 2017 ve státě New Jersey. Oblast, která má jednu z nejvyšších koncentrací případů Lymské boreliózy ve Spojených státech, nemoci, která je přenášena klíšťaty ...

Minulé léto mnoho lidí myslelo, že asijské klíště nepřežije americkou zimu. O rok později však zdravotnické úřady dalších šesti států hlásí přítomnost tohoto druhu!

Tyto asijské klony upřednostňují útok na zvířata. Mohou položit až 2 000 vajíček, vysávají velké množství krve a přenášejí nemoci. Klíšťata Haemaphysalis longicornis byla nalezena ve veřejných parcích a golfových hřištích v New Jersey, v New Yorku. Byla také hlášena ve Virginii, Západní Virginii, Arkansasu, Severní Karolíně a Pensylvánii, na koních, psech, jelenech a dokonce vačicích.Chovatelé jsou oprávněně znepokojeni kvůli svým hospodářským zvířatům. V srpnu 2017 byla prvním napadeným domácím zvířetem ve Spojených státech ovce v New Jersey. Odborníci byli posláni na místo, aby zkontrolovali zvíře a sbíraly vzorky. „Minutu poté, co jsme dorazili do výběhu, byl jsem úplně pokryt klíšťaty,“ řekl tehdy Tadhgh Rainey, entomolog pracující pro ministerstvo zdravotnictví New Jersey.

Jak by mohla ovce, která "nikdy necestovala mimo USA nebo jenom uvnitř státu“,  být pokryta klíšťaty z Asie? Vědci nevědí, ale mají obavy z rychlého šíření Haemaphysalis longicornis.

"Stále nemůžeme říci, jestli je to pro lidi skutečná hrozba," říká Ben Beard, důstojník amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemoci, „ale hrozba pro hospodářská zvířata je velmi reálná.“

(rp,prvnizpravy.cz,quest,mapa:quest,foto:arch.)