Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Atlantico: „Dvojí morálka" USA ve vztahu k Moskvě a Rijádu!

Atlantico: „Dvojí morálka" USA ve vztahu k Moskvě a Rijádu!

Jestli USA uvalují sankce na Rusko, Írán a Sýrii kvůli drsným činům proti syrským rebelům, v případě Saúdské Arábie ani masakr v Jemenu ani vražda novináře Jamala Chášukdžího nevedly k odvetným opatřením.

Hladem umírající dítě v Jemenu
10. listopadu 2018 - 11:06

Jak komentátor Atlantico.fr znechuceně konstatuje, vypovídá to o dvojitých standardech a pokrytectví v americké politice a Západu.

Americký kongres hlasuje za sankce proti Rusku a obnovuje sankce proti Íránu, ale zvěrstva, kterých se dopouští Saúdská Arábie v Jemenu, nevyvolávají v USA žádnou reakci, uvedl rozhořčeně novinář a geopolitický expert Alexander Del Valle v článku pro Atlantico.fr. Zároveň uvedl, že tato situace ukazuje dvojí standardy Spojených států amerických.
 
Dokonce ani důkazy o účasti saúdských činitelů na útoku z 11. září nenarušily přátelství Rijádu a Washingtonu, napsal autor. Podle něj je situace zcela odlišná od občanské války na Ukrajině, kde je Rusko obviněno ze všech úmrtí. A jinak je všechno v případě Sýrie, kde se vina za masakr klade na damašský režim, aniž bychom zmínili, že polovina všech mrtvých je dílem povstalců a džihádistů, někdy s podporou Západu.
 
V případě Saúdské Arábie však nebyla uložena žádná sankce, kdy její speciální služby brutálně zavraždily Jamala Chášukdžího. „Jen dvojí morálka může vysvětlit odpustku Západu saudským "spojencům," uvedl autor. Západ nepomyslel na sankce proti Saúdské Arábii, a to i za to, že to byla ona, která byla přímo zodpovědná za smrt tisíců civilistů v „hloupé a kontraproduktivní" válce v Jemenu. Jak novinář napsal, je obzvláště zajímavé shrnout výsledky války v Jemenu v době, kdy Západ vyzývá Rusko a Sýrii, aby nebombardovaly rebely v Idlibu, aby se vyhnuly humanitární katastrofě. Ale v Jemenu o této humanitární katastrofě nepřemýšlí.

 
Podle nejnovějších údajů aktivistů za lidská práva tedy od března roku 2015, kdy Saúdská Arábie zahájila svou vražednou kampaň, zemřelo více než 6.575 civilistů a 4.300 z nich bylo zabito útoky saúdské koalice. Navíc koalice střílela bez rozdílu, včetně lékařských zařízení, vzdělávacích, kulturních a náboženských institucí, což je v rozporu s humanitárními zásadami válčení. Právě z toho, jak poznamenal autora článku, Západ obviňoval Damašek.
 
Před konfliktem dovážel Jemen 90% potravin, paliv a zdravotnických potřeb. Proto když Saúdská Arábie uvalila embargo na dodávky, včetně potravin a dokonce i humanitární pomoc, v zemi vypukl hladomor. Právě kvůli tomu už zemřelo 50 tisíc dětí a 8,4 milionů lidí je na pokraji hladovění.

 
Samozřejmě, po příběhu Chášukdžího mnozí na Západě, včetně Spojených států, začali požadovat, aby koalice vedená Saúdskou Arábií zastavila slepé bombardování v Jemenu. To však v žádném případě nevedlo ani k nejmenším sankcím, na rozdíl od Ruska, Íránu nebo Sýrie, a v žádném případě to nepoznamenalo Saúdy.
 
Saúdská Arábie je samozřejmě klíčovým spojencem Washingtonu, ale strategicky se válka v Jemenu pro samotné Američany změnila ve fiasko. Výsledkem takového druhu taktické koalice se stalo, že Al-Kajda a Saúdská Arábie bojují proti stejnému nepříteli. Na druhé straně pozice Íránu v regionu pouze posílila, dodal redaktor Atlantico.fr.

(kou, prvnizpravy.cz, atlantico.fr, foto: repro rt)