Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Atlantico: Radši pronásledují „žluté vesty", než skutečné zločiny!

Atlantico: Radši pronásledují „žluté vesty", než skutečné zločiny!

Pokud porovnáme závažnost francouzských orgánů činných v trestním řízení ve vztahu k „žlutým vestám" a nečinnosti v souvislosti s „každodenním zločinem", stane se očividným dvojí metr francouzských orgánů.

Ilustrační foto
10. ledna 2019 - 10:10

Poukázali na to právní experti Régis de Castelnau a Philippe Bilger.

Jak uvedli odborníci v rozhovoru s Atlantico, „zvláštní postoj" francouzské policie a soudů vůči demonstrantům nakonec pouze způsobí, že se společnost ještě více postaví proti moci.

„Když porovnáte tvrdá opatření používané státem proti „žlutým vestám“ a pasivity bezpečnostních sil proti hlavním novoročním rituálem s tisíci spálených vozidel, tak jediný pocit, který přitom vzniká, je pobouření,“  řekl na stránkách Atlantico francouzský advokát Régis de Castelnau. Zároveň podle odborníka není tento postoj ze strany francouzských orgánů náhodný, ale je výsledkem politické volby vlády.

Podle Castelnaua se „každodenní zločin", který otravuje životy lidí ve městech, kde jsou celé čtvrti často ponechány prodejcům drog, stal ve Francii masivním jevem, s nímž vláda odmítá bojovat už 30 let. „Víte, že každý rok asi 2 miliony trestných činů, jejichž pachatelé jsou v naší zemi známí, jsou nepotrestány?" To vše podle jeho názoru je důsledkem nadměrné snahy francouzské vlády, a zejména prezidenta Emmanuela Macrona, uspořit rozpočtové prostředky - a to i za cenu „potlačení všech veřejných služeb".

Na tomto pozadí drsná opatření bezpečnostních sil proti „žlutým vestám" vypadají jako projev „paniky" francouzské vlády, „která nevidí žádnou jinou cestu z krize kromě masového potlačení veřejného hnutí". Podle Castelnaua nedošlo v zemi k podobné úrovni agrese orgánů činných v trestním řízení ani v květnu 1968.


Podle advokáta byla většina „žlutých vest", která byla po protestech uvězněna, vedli před soud za porušení pořádku poprvé. Ve Francii tedy „je lepší spálit auta na předměstí, než nosit žlutou vestu a podvodní brýle v případě demonstrace, poznamenal ironicky odborník. Je očividné, že předpojatost s níž se stát prostřednictvím policií a submisivních soudů chová k hnutí „žlutých vest", zatímco k „přátelům vlády", jako je bývalý Macronův poradce Alexander Benall požívající „překvapivě blahsklonný postoj" spravedlnosti, vyvolává ve veřejnosti pocity nespravedlnosti a frustrace, zdůraznil Castelnau.

„Nedělejte si iluze, tak kdykoli bylo nutné odsoudit politika, spravedlnost pracovala spíše pomalu. Ale poté, co se Macron dostal k moci, on i jeho okolí mají opravdovou ochranu," poznamenal advokát. Najednou se objevilo mnoho otázek ohledně prezidenta. Ty se týkaly financování jeho volební kampaně, využívání veřejných prostředků na volební potřeby v průběhu práce Macrona coby ministra financí a tak dále. Žádný z těchto případů se však nepohnul.


Současně se stává strana „Národní spojenectví" Marine Le Penové předmětem „šílenství" ze strany soudů: státní prostředky přidělené straně jsou staženy a Le Penové je vnuceno psychiatrické vyšetření, vysvětlil expert. Navíc prohlídky v regionálních kancelářích a apartmánech vedení strany „Nepokořená Francie“ ("Rebellious France") se staly skutečným divadelním aktem zahrnujícím stovky policistů a sedm soudních obvodů.

Se skutečností, že ve vztahu k demonstrantům a ostatním zločincům francouzské orgány používají „dvojí metr" souhlasí čestný soudce a autor několika knih o právním státu Philippe Bilger. „Je mnohem obtížnější vypořádat se s trestnými činy a zločiny, které otravují každodenní život našich krajanů ... Vláda ne vždy bojuje s takovou tvrdostí a efektivitou s jinými politickými aktivisty. Je to jasné jako den. „Žluté vesty" si zaslouží zvláštní vztah," dodal expert.

(kou, prvnizpravy.cz, atlantico.fr, foto: arch.)