Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Azarov: Porošenko volby zmanipuluje a Západ mu ještě zatleská

Azarov: Porošenko volby zmanipuluje a Západ mu ještě zatleská

Bývalý předseda ukrajinské vlády Nikolaj Azarov uvedl, že vysoké hodnocení prezidentského kandidáta Vladimira Zelenského vysvětluje skutečnost, že za posledních pět let Ukrajinci "ztratili víru v politiky“.

Nikolaj Azarov, ukrajinský expremiér
12. února 2019 - 06:20

„Posledních pět let bylo tak hrozné pro lidi na Ukrajině, že lidi ztratili víru v politiky, kteří se snažili vést po celou tuto dobu Ukrajinu a přitom okrádali obyvatelstvo, a proto každá nová tvář, obzvláště známá a charismatická, vzbuzuje naděje," řekl Azarov,“ politici pět let jenom slibují.“ .

Připomněl, že Zelenskij nedávno natočil film "Služebník lidu", ve kterém ostře zesměšnil ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.


„Porošenko, upřímně řečeno nemá šanci vyhrát,“ odpovídá Azarov na připomínku, že podle průzkumů je na tom Porošenko v poslední době dobře, „ samozřejmě většinu průzkumů si platí sám, ale ani to mu nepomůže. Obyčejní lidé mají vůči němu kolosální nedůvěru a nenávist. Konec konců, Ukrajinci každý den čelí neuvěřitelným cenám, tarifům a nepořádku v zemi.“

„Problémem je, že Porošenko je připraven bojovat protiprávně a Západ k tomu zavírá oči. A žádný pozorovatel zde nepomůže. Přijde 500 lidí jako pozorovatelé a v naší zemi je 30 tisíc volebních místností. A kolik z nich budou moci kontrolovat? Jsem si jist, že volby budou zmanipulovány. Porošenko nyní počítá se ziskem 15-20% hlasů. A hlavní otázkou je: budou jeho konkurenti schopni poskytnout alespoň malé množství kontrolorů do volebních místností a nebo mu darují až 30-40%?, ptá se Avakov.

Zatímco kandidáti z východní Ukrajiny se nadále hádají, Vladimir Zelenskij, Julia Tymošenková a Petro Porošenko bojují o druhé kolo.

„A výběr trumfů pro boj je již malý. Porošenko využil všechny své prezidentské trumfy – armádu, projevy, víru.  Vytvořil samostatnou církev, získal tak 1-1,5%. Prezentace silné armády mu také pomáhá i když z narůstajícího počtu sebevražd můžeme usoudit, že armáda je morálně zkorumpovaná. Ano, existují samostatné jednotky sestávající z nacionalistů - ve skutečnosti gangsteři, ale celkově vojáci nejsou schopní boje po kotlech Debalceva a Ilovaiského. Rétorika silné armády se týká pouze úzkého okruhu nacionalistů, kteří pro něj budou stejně hlasovat.. Kde by mohl najít další anti-ruské kroky jako trumfy? Ne, má v rukou už jen administrativní zdroje,“ pokračuje Avakov.


„Jaké jsou šance těchto tří kandidátů? Porošenko ovládá  administrativní zdroje a struktury, které ovládají 30 tisíc volebních místností. Kromě toho má k dispozici neonacistické formace, které se budou snažit zastrašit obyvatelstvo. Julie Tymošenková má rozvětvenou strukturu strany Baťkivščyna, která vyšle své pozorovatele do volebních místností. Poměrně velké procento voličů je připraveno hlasovat pro Zelenského, ale ten nemá organizační složku, a přitom potřebujete alespoň 100 tisíc dobrovolníků, aby mu pomohli. Boj se rozvine mezi těmito třemi,“ dodal Avakov.

(rp,prvnizpravy.cz,iz.ru,foto:arch.)