Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Azerbajdžán: 550 arménských vojáků zabitých v Náhorním Karabachu!

Azerbajdžán: 550 arménských vojáků zabitých v Náhorním Karabachu!

Dosavadní přestřelky na hranicích Azerbajdžánu a Náhorního Karabachu spolu s Arménií se proměnily na „horkou fázi“ válečného dějství.

Zásah azerbajdžánského tanku
28. září 2020 - 10:10

Arménské ozbrojené síly ztratily více než 550 zabitých a zraněných, uvedlo azerbajdžánské ministerstvo obrany.

Ministerstvo dodalo, že arménská armáda ztratila 22 obrněných vozidel, 15 protiletadlových raketových systémů „TOS“, 18 bezpilotních vzdušných letadel, osm dělostřeleckých zařízení a tři muniční sklady.

Baku zároveň popřelo zprávy o ztrátách z ázerbájdžánské strany, které Arménie vyhlásila.

Podle ministra obrany Arménie Artsruna Hovhannisyana ztratil Ázerbajdžán asi 200 vojáků, asi 30 tanků a obrněných vozidel.

V Jerevanu hlásili také své vlastní ztráty. Tiskový tajemník ministerstva obrany Šušan Stepanjan oznámil 16 mrtvých a více než 100 zraněných vojáků a prezident neuznané republiky Náhorní Karabach - asi desítky mrtvých a zraněných. Navíc Arménie obvinila Azerbajdžán, že používá těžkou raketometnou techniku.


Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z ostřelování. Arménie tvrdí, že Náhorní Karabach byl „vystaven leteckým a raketovým útokům“ z Ázerbájdžánu, Baku tvrdí, že arménské síly zahájily palbu a ázerbájdžánské jednotky provádějí protiofenzivní operaci.

Rusko a další státy vyzvaly obě strany k okamžitému zastavení palby, nicméně bojové operace pokračují. 

Konflikt v Karabachu začal v únoru 1988, kdy autonomní oblast Náhorní Karabach oznámila odchod od sovětského Ázerbájdžánu. Během ozbrojené konfrontace v letech 1992-1994 ztratilo Baku kontrolu nad Náhorním Karabachem a sedmi sousedními regiony.

Od roku 1992 probíhají jednání o mírovém urovnání konfliktu v rámci Minské skupiny OBSE v čele se třemi spolupředsedy - Ruskem, USA a Francií. Azerbajdžán trvá na zachování územní celistvosti, Arménie chrání zájmy neuznané republiky, protože Náhorní Karabach není účastníkem jednání.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arménské ministerstvo obrany)