Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Ázerbájdžánská armáda ostřelovala arménskou jednotku ve Vardenisu

Ázerbájdžánská armáda ostřelovala arménskou jednotku ve Vardenisu

Ázerbajdžánsko-arménský konflikt se se zostřuje a je zjevné, že za dunění děl a vzájemného obviňování se situace může snadno vymknout kontrole.

Ilustrační foto
29. září 2020 - 11:07

Bez ohledu na to, co obě strany tvrdí, je zjevné, že dochází k velkým obětem na životech.

Ázerbájdžánské ozbrojené síly pálily na vojenskou jednotku v arménském městě Vardenis a zasáhly civilní obyvatelstvo. Sdělila to tisková tajemnice arménského ministerstva obrany Šušan Stepanianová, informovala RIA Novosti.

„Ázerbájdžánské ozbrojené síly střílely na vojenskou jednotku Vardenis a proti pozicím použily také letectvo. Této operaci nepřítele předcházela dezinformace ázerbájdžánského ministerstva obrany, které údajně arménské ozbrojené síly ostřelovaly z oblasti Vardenis v oblasti Daškesan v Ázerbájdžánu," napsala Stepanianová na Facebooku.

Podle ní tímto způsobem „se nepřítel ve skutečnosti snažil připravit půdu pro ospravedlnění svých dalších akcí“. „Čekejte na tvrdou odpověď," varovala Stepanianová.


Ázerbájdžánské ministerstvo obrany 27. září oznámilo, že arménské ozbrojené síly střílely na osady na kontaktní linii v Karabachu, podle těchto údajů došlo k civilním i vojenským obětem. Podle arménského ministerstva obrany byl Karabach „vystaven leteckým a raketovým útokům“. V Jerevanu uvedli, že Baku „zahájilo ofenzívu“ ve směru Karabachu. V neuznané republice Náhorní Karabach bylo hlášeno, že byly ostřelovány civilní osady v Karabachu, včetně hlavního města Stepanakert, úřady vyzvaly obyvatelstvo, aby se skrylo, a později v Karabachu vyhlásily stanné právo a mobilizaci.

Arménie rovněž vyhlásila stanné právo a celkovou mobilizaci. Bývalý náměstek arménského ministra spravedlnosti, bývalý veřejný ochránce práv Karabachu Ruben Melikjan pro agenturu RIA Novosti potvrdil, že v Arménii je poprvé oznámena celková mobilizace. Prezident Ázerbájdžánu následně schválil zavedení stanného práva v řadě měst a regionů republiky a zákaz vycházení v zemi a také oznámil částečnou mobilizaci.

Řada států, včetně Ruské federace a Francie, vyzvala strany k zdrženlivosti. Ovšem Turecko prohlásilo, že poskytne Ázerbajdžánu veškerou potřebnou podporu na pozadí dalšího zhoršení situace v Náhorním Karabachu.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)