Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Bahlsen přejmenovává své vafle „Afrika“ na korektní „Perpetum“

Bahlsen přejmenovává své vafle „Afrika“ na korektní „Perpetum“

Není to poprvé, co se výrobce sušenek německá společnost Bahlsen „politicky sehne“. Tentokrát jde o vafle.

Ještě "Afrika"
20. června 2021 - 07:26

Již v roce 1933, s nástupem národních socialistů, vedení společnosti rychle poznalo, že i zarytí členové strany chtějí každou chvíli okusovat sušenky. Ihned po uchopení moci přišla na trh expresní plechovka s kilogramem sušenek - za směšnou cenu jedné říšské marky ji obyvatelé země rychle popadli. O dva roky později, když se Sársko právě vrátilo do říše, byly přidány solné tyčinky „Salzlette“. Během války se rozsah snížil na křupavý chléb a suchary. Spolu s SS provozovala společnost Bahlsen továrnu na sušenky v okupovaném Kyjevě.

Jak vidíte: U Bahlsenů nic nového. Pokud se dnes vafle jmenují „Afrika“ a to aktivistům nevyhovuje, pak výrobce sušenek poslušně přejmenuje vafle. Jako by nové slova byla užitečnější. Znáte to z diskuse o pohlaví.

Změna názvu nic nezmění. A jména také nic neříkají. Nikdo nikdy nejedl „Američany“; a každý, kdo si objedná „berlína“ v pekárně ve východním Vestfálsku, není o nic víc kanibal, než ten, kdo své děti krmí sušenkami „Leibniz“, chce ve skutečnosti okusovat filozofy.Skutečnost, že název byl submisivně změněn po mediálním terorismu, však označuje změnu, kterou v současné době zažíváme: Submisivita společností a občanů je děsivá. Kdo se včera podvolil národním socialistům a dnes „poklekne“ - co jiného udělá zítra?

›Nepřerušovaný‹, latinsky perpetuus, to je jméno, které si Bahlsen zaslouží. Slouží vládcům nepřetržitě. V tomto smyslu společnost ve svém rozhodnutí přestat nazývat vafle „Afrika“, ale od nynějška „Perpetum“ - navzdory špatné latině - udělala společnost velmi dobrý dojem o tom co skutečně pohání výrobce sušenek nepřetržitě.

(rp,lprvnizpravy.cz,freiwelt,foto:arch,)