Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

BBC: Snímky obětí chemického útoku v Sýrii byly zinscenované!

BBC: Snímky obětí chemického útoku v Sýrii byly zinscenované!

Producent BBC Syria Riam Dalati přiznal, že natáčení scény v nemocnici po „chemickém útoku“ v syrské Dumě bylo zinscenováno.

Údajná oběť chemického útoku v Dúmě
15. února 2019 - 04:20

„Po šesti měsících vyšetřování mohu bez pochyby potvrdit, že scéna natočená v nemocnici v Dumě byla zinscenována. V nemocnici nebyly žádné oběti," napsal ve svém mikroblogu na Twitteru.

Útok se uskutečnil bez použití sarinu, ale bylo nutné počkat na závěry OPCW, aby bylo jasné, zda byl použit chlór, dodal producent.

„Ale vše ostatní ... bylo vyfabrikováno pro zvýšení efektu," zdůraznil (pamatujete ještě, jak Česká televize s chutí vysílala záběry, kterak vykuleným dětem v mírném šoku vymývají oči v jejich "záchraně" v nemocnici v Dúmě, aby se ospravedlnily raketové údery americké koalice? - pozn. red.)


Ruské ministerstvo zahraničí na zprávu reagovalo slovy, že se jedná o „kulminaci absurdního divadla“. Podle mluvčí Marie Zacharové by však byl zajímavý postoj agentury BBC jako celku, protože jejich pokrytí údálostí bylo jednostranné a ve prospěch operací americké koalice. Podotkla, že tento scénář je podobný tomu, který předcházel úroku na Irák.

Následně vedení BBC uvedlo, že prohlášení jejich producenta bylo pouze "jeho osobní mínění".

V dubnu 2018 Západ obvinil Damašek z chemického útoku v syrském městě Dúma ve Východní Ghútě.

Jako důkazy použila organizace „Bílé přilby" záběry, které zachycovaly obyvatele Dúmy, včetně dětí, které se lékaři údajně pokoušeli zachránit před účinky jedovatých látek.

O týden později Spojené státy, Británie a Francie napadly syrské cíle, aniž by čekaly na závěry OPCW. Nicméně se dosud nenašly „oběti“ údajného chemického útoku. Podle svědků byl chlór dovezen do města v kanystrech a použit islámskými militanty jako provokace.

Damašek a Moskva tento krok ostře odsoudili. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že cílem falešných tvrzení o použití jedovatých látek ze strany Asadových vojsk byla ochrana teroristů a ospravedlnění možných vojenských úderů zvenčí.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)