Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Během noci se do Litvy „vplížila“ další stovka migrantů

Během noci se do Litvy „vplížila“ další stovka migrantů

Od půlnoci překročilo litevskou hranici z Běloruska 109 nelegálních migrantů, píše Delfi.lt. V neděli byl vytvořen rekord - hranici překročilo 289 migrantů.

Ilustrační foto
2. srpna 2021 - 11:03

Vedoucí služby Státní pohraniční stráže Rustam Ljubajev v rozhovoru pro „Litevský rozhlas“ řekl : „V současné době bylo poblíž běloruských hranic zadrženo 109 dalších migrantů. Vidíme, že tato čísla jsou poměrně velká, pravděpodobně dnes se bude také zvyšovat počet nelegálních přistěhovalců,“ řekl Ljubajev.

V neděli bylo zadrženo celkem 289 nelegálních přistěhovalců. „Neděle byla pro naše pohraničníky „horká“, zadrželi 289 migrantů, což je rekordní počet od začátku krize. Šli celých 24 hodin, mnozí byli během dne zadrženi,“ řekl Ljubajev.

Litevskou hranici z Běloruska letos nelegálně překročilo téměř 4.000 lidí. To je desetkrát více než v roce 2020. Představitelé země se domnívají, že zvýšené migrační toky jsou „akcí organizovanou minským režimem proti Litvě“.„Počet Syřanů roste obzvláště rychle. Už jsou co do počtu  na čtvrtém místě. Tato linie má obrovský růstový potenciál. Je zvláštní, že Somálsko není vidět. Somálci jsou aktivní ve Švédsku. S největší pravděpodobností brzy odejdou. A samozřejmě musíme počítat s migranty z Afghánistánu,“ píše běloruský politolog Jurij Ševcov .

„Dnešní doba o litevské migrační krizi je již předmětem zájmu publicistů. Je hodně těžké si to představit. Někdy je to jen surrealismus. Litva nepřijímá žádná významná opatření k překonání krize. Ubytování osamělých mužských uprchlíků v táborech poblíž osad, utajených před místními obyvateli,  je  „zárukou“  bezprostředních potíží jak s obyvateli táborů, tak s místními obyvateli. To vše je blízko Vilniusu. S takovým tempem může vývoj migrační krize v Litvě dozrát před příchodem podzimních dešťů a chladného počasí v politickou krizi,“ dodává Ševcov.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)