Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Berlín neuznal zástupce Guaidóa novým velvyslancem Venezuely!

Berlín neuznal zástupce Guaidóa novým velvyslancem Venezuely!

Ministerstvo zahraničních věcí Německa odmítlo uznat zástupce „samozvaného prezidenta“ Juana Guaidó jako nového velvyslance Venezuely v Německu, uvedl Der Tagesspiegel.

Ilustrační foto
5. dubna 2019 - 10:15

A navzdory skutečnosti, že Otto Gebauer již začal hledat úřad v Berlíně a již se považuje za vyslance venezuelského lidu, poznamenaly noviny.

V poslední době země Evropské unie, včetně Německa, uznaly Juana Guaidó, předsedu Národního shromáždění země Jižní Ameriky, jako prozatímního prezidenta Venezuely, napsal německý deník Der Tagesspiegel.

A právě ministerstvo zahraničních věcí Německa odmítlo uznat vypraveného „samozvaným prezidentem“ do Berlína, za nového venezuelského velvyslance, uvedl Georg Ismar, autor článku.

A navzdory skutečnosti, že Otto Gebauer, syn Němce a Venezuelky, již začal hledat úřad v německém hlavním městě a již se považuje za nového velvyslance Venezuely v Německu, zdůraznil novinář Der Tagespiegelu.


Ale na samém začátku, připomněl Ismar, šéf německého ministerstva zahraničí Heiko Maas nemohl ani správně vyslovit jméno bývalého předsedy venezuelského parlamentu. Juan Guaidó, kterého německý ministr osobně uznal za dočasného prezidenta, se pak nevědomky proměnil v Juana Guaidana, uvedl autor článku.

Německé ministerstvo zahraničí zase potvrdilo, že s Otto Gebauerem hovořilo naposledy 13. března. Současný velvyslanec Venezuely je však stále v Berlíně, zatímco „vyslanec Guaidó Gebauer ani pro sebe nenašel úřad“, uvedl Georg Ismar.

„Žádná vláda v Evropské unii nás neuznala jako vyslance. Jsme považováni (jen) za zástupce přechodné vlády Juana Guaidóa,“ postěžoval si Otto Gebauer v rozhovoru pro Der Tagesspiegel.

Podle autora článku je Venezuela v mnoha ohledech „záhadou“ a zdá se, že Německo a Evropská unie „to vyřešily nesprávně“.

„Myslely si, že budou schopni rychle provést převrat, pokud uznají mladého Guaidóa po prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi,“ vysvětlil novinář poněkud trapné německé zahraničněpolitické dilema.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesspiegel.de, foto: arch.)