Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Berlínský summit o Libyi: V sázce je ropa, ale i statisíce nových migrantů

Berlínský summit o Libyi: V sázce je ropa, ale i statisíce nových migrantů

V Berlíně se koná mezinárodní  konference o Libyi - událost, kterou Spolková vláda co do významu srovnává  se summity G-7 nebo G20 a Mnichovským bezpečnostním fórem.

Angela Merkelová a Vladimir Putin při jednání v Moskvě 11.ledna 2020
19. ledna 2020 - 09:01

Německá kancléřka Angela Merkelová pozvala do Berlína hlavy států a vlád několika zemí, aby prodiskutovaly způsoby řešení konfliktu v severoafrické zemi, kde po atentátu na Muammara  Kaddáfího v roce 2011 panuje chaos, a ve skutečnosti byla později vytvořena duální moc. Začátek konference je naplánován na 14:00 bude se konat v kanceláři spolkové kancléřky.

Summitu se zúčastní i ruský prezident Vladimir Putin. „Očekává se výměna názorů na problémy při řešení libyjské krize, včetně otázek předčasného zastavení nepřátelství, usmíření válečných stran a zahájení širokého politického dialogu pod záštitou OSN,“ uvedla tisková služba ruského prezidenta.

V pondělí se zástupci bojujících stran v Libyi zúčastnili jednání o urovnání v Moskvě. Po konferenci, která se konala pod záštitou ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obrany Ruska a Turecka, podepsali členové delegace vlády národní dohody se sídlem v Tripolisu příměří. Haftar si udělal pauzu, aby studoval dohodu, ale později opustil Moskvu bez podpisu dokumentu.Merkelová vyjádřila naději, že na summitu v Berlíně bude možné dosáhnout dodržování zbrojního embarga na bojující strany. „Konference konflikt nevyřeší, ale možná bude schopna přispět tímto směrem,“ uvedl v pátek Steffen Seibert, oficiální zástupce německého kabinetu ministrů.

V Německu a dalších zemích EU se obávají, že asi 700 tisíc migrantů, kteří jsou v Libyi, se za každou cenu pokusí v případě eskalace situace dostat na břehy Evropy.

Libye zároveň není  zemí chudou na zdroje. Deváté největší zásoby ropy na světě se odhadují na přibližně 48 miliard barelů. V Libyi jsou zvláště aktivní francouzský Total a italský koncern Eni.


Do mírového procesu v Libyi je zapojeno velké množství mezinárodních hráčů. Haftar je podporován Egyptem, Saúdskou Arábií, SAE, vládu Fayeza al-Sarraje  podporuje Turecko, Katar. V rámci EU v této záležitosti neexistuje jednota. Francie podporuje Haftara a Itálie podporuje PNS. Mnoho odborníků zdůrazňuje, že rozdíly mezi Paříží a Římem jsou ekonomicky motivovány kvůli konkurenci v Libyi mezi  Totalem a Eni.

Očekává se, že se summitu zúčastní nejméně 10 hlav států a vlád. Generální tajemník OSN António Guterres, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a Francie Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson, americký státní tajemník Michael Pompeo potvrdili jejich účast. Očekávají se také zástupci Alžírska, Egypta, Spojených arabských emirátů a Číny.

V neděli budou v Berlíně přijata bezprecedentní bezpečnostní opatření. Bezpečnost účastníků konference  bude zajišťovat až 4 tisíc policistů.

(rp,prvnizpravy.cz,bundesregierung,tass,kremlin,foto:kremlin)