Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Bezdomovci jsou politickým zápasem ve městě miliardářů

Bezdomovci jsou politickým zápasem ve městě miliardářů

Je těžké čelit bezdomovcům v San Franciscu. turisté jsou často šokováni a zmateni z pohledu na lidi, kteří kouří crackové dýmky, defekují na ulici nebo křičí ve větru. Místní se obvykle dívají jinam, většinou se rozhodnou ignorovat denní podívanou na ty nejchudší.

Z ulic San Francisca
1. října 2019 - 09:01

V americkém městě San Francisco, které má nejvíce miliardářů na obyvatele, se problém s bezdomovci již stal epidemií, píše The Times. Současně americký prezident Donald Trump používá toto téma jako „hůl pro bití demokratů“.

Podle nejnovějších údajů bylo v roce 2018 v ulicích San Francisca více než 8 tisíc mužů a žen bez domova, což je o 17% více než před rokem. A pokud vezmete v úvahu ty lidi bez domova, kteří jsou v nemocnicích, věznicích a rehabilitačních centrech, pak se toto číslo zvýší na 10 tisíc v celkové populaci 884 tisíc lidí. San Francisco má zároveň nejvyšší procento miliardářů ze všech měst na světě.
 
V loňském roce bylo ve městě zaznamenáno 28 000 případů, kdy byly na ulici nalezeny lidské výkaly, a v roce 2017 bylo přijato asi 10 000 žádostí o čištění míst s použitými stříkačkami.
 
Tento problém upoutal pozornost amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tuto situaci používá jako „hůl pro porážku demokratů a proti šéfové demokratů Nancy Pelosiové“, protože její volební obvod pokrývá právě 80% území města.

 
V září letošního roku Trumpova administrativa oznámila plány na varování města o porušování životního prostředí. Prohlášení bylo učiněno poté, co americký prezident řekl, že problém s bezdomovci zvyšuje výskyt použitých injekčních stříkaček na ulicích a také lidských exkrementů  v San Francisco Bay a Tichém oceánu.
 
„Situace v Los Angeles a San Franciscu je hrozná," řekl Trump po návštěvě Kalifornie, „musí být čisté. Nemůžeme dovolit, aby se naše města proměnila v peklo.“
 

Obyvatelé většiny liberálního San Francisca mají odlišný pohled na situaci. Mnozí z nich chtějí řešení, ale pouze pokud to nezpůsobí výstavbu dalších útulků v blízkosti jejich domovů.
 
Významný případ nastal nedávno, když obyvatelé  uspořádali shromáždění v souvislosti s plány městských úřadů na vybudování nového centra pro bezdomovce pro s 200 lůžky v oblasti Embarcadero. Místní obyvatelé nedovolili starostovi dokončit řeč výkřiky: „Přesuňte ho na jiné místo!“, „Postavte si to na radnici.“

(rp,prvnizpravy.cz,thetimes,foto:arch.)