Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

BI: Lavrov připomněl Západu, kdo zlomil páteř Třetí říši!

BI: Lavrov připomněl Západu, kdo zlomil páteř Třetí říši!

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov kritizoval „falešnou interpretaci historie“ na Západě, které se pokoušejí učinit SSSR jedním z agresorů druhé světové války.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
7. června 2019 - 04:20

Současně, v článku napsaném v předvečer 75. výročí vylodění v Normandii, Lavrov vyzval k tomu, aby nesrovnávali „osvobozovací misi“ Rudé armády s „nacistickou okupací“.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov věnoval článek 75. výročí vylodění v Normandii a svátek, slavený na Západě označil za součást falešného příběhu, který minimalizuje příspěvek Sovětského svazu k vítězství nad nacistickým Německem.

„Do západního vzdělávacího systému jsou zaváděny falešné interpretace historie. Používají se mystifikace, pseudo-historické teorie, jejichž cílem je zmenšit hrdinství našich předků,“ uvedl ministr v článku.
 
Podle Lavrova se na Západě mladí lidé pilně přesvědčují, že hlavní zásluhu na osvobození Evropy nemají sovětští vojáci, ale armády západních zemí díky vylodění v Normandii.
 
„Byly to národy Sovětského svazu, kteří zlomili páteř Třetí říše. To je fakt,“ zdůraznil ruský politik.

 
Business Insider píše, že 6. června 1944, tedy o něco méně než rok před kapitulací nacistického Německa 8. května 1945, byla námořní operace provádena silami Spojených států, Velké Británie, Kanady a jejich spojenců, což zvýšilo tlak na Hitlerův válečný stroj. Spojencům se tak podařilo otevřít druhou frontu, zatímco SSSR v podstatě zahnal říšskou armádu na východní frontě a začal ji pronásledovat směrem k Berlínu.
 
„Sověti nakonec dorazili do Berlína ve stejnou dobu jako ostatní spojenci,“ poznamenal portál. Nacistické Německo se tak vzdalo dvakrát: nejprve 7. května ve francouzské Remeši, a pak o den později Sovětskému svazu v Berlíně.
 
Současně se historici shodují na tom, že v druhé světové válce utrpěl SSSR nejhorší ztráty. Odhaduje se, že přibližně 26 milionů sovětských občanů zemřelo, včetně 9-11 milionů vojáků Rudé armády.
 
Ruský ministr zahraničních věcí však zdůraznil, že „osvobozující misi“ Rudé armády se snaží přirovnávat k „nacistické okupaci, která si vyžádala desítky milionů životů, a zločinů kolaborantů“.

„Naši kritici se snaží snížit roli Sovětského svazu ve druhé světové válce. Představují SSSR, ne-li jako hlavního viníka války, tak jako agresora spolu s nacistickým Německem,“ citoval Business Insider výňatek z Lavrovova článku.
 
Portál připomněl, že ruská osvobozenecká armáda pod vedením vrchního velitele Andreje Andrejeviče Vlasova se sestávala z dezertovaných sovětských vojáků a měla za cíl svrhnout sovětskou moc. V květnu 1945 se však vzdala americké armádě. Současně historici zdůrazňují, že mnoho z vojáků-kolaborantů bylo nuceno se zapsat do armády, protože v zajetí nacistů dostali na výběr: vstoupit do jejich řad nebo zemřít v táborech.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)