Svátek má: Dalibor

Zprávy

Velikost textu:

BI: Podle amerického investora se USA zotaví nejdříve za čtyři roky!

BI: Podle amerického investora se USA zotaví nejdříve za čtyři roky!

Scott Minerd, investiční ředitel společnosti Guggenheim Investments, předpokládá, že návrat do americké ekonomické produkce v lednu může trvat čtyři roky, píše Business Insider.

Ilustrační foto
4. května 2020 - 11:04

Americký investor Scott Minerd věří, že opatření zaměřená na zmírnění ekonomických ztrát kvůli pandemii nemusí stačit k tomu, aby americké hospodářství v příštích čtyřech letech obnovila na lednovou úroveň produkce, píše Business Insider.

Podle Minerda se musí investoři a podnikatelé přizpůsobit podmínkám nového tržního režimu.

Podle investora je možnost tzv. oživení ekonomiky ve tvaru písmene V „nerealistická“. Americký HDP klesl na úroveň roku 2014 a, jak naznačuje Minerd, se po mnoha letech vrátil k předchozím objemům kvůli škodám způsobeným šířením koronaviru a přijatých karanténních opatření, která, jestli lze věřit vědcům z Harvardu, budou pokračovat i v roce 2022.
 
Nebývalá podpůrná opatření přidělená Kongresem a Federálním rezervním systémem ke zmírnění hospodářských ztrát kvůli pandemii se později projeví jako „nedostatečná, nesprávná a plná nezamýšlených důsledků“. Jedním z těchto opatření Minerd označil nákup Federálním rezervním systémem korporátních dluhopisů.
 
„Federální rezervní systém a státní pokladna ve skutečnosti vytvořily nové morální nebezpečí socializací úvěrového rizika. Spojené státy se nikdy nebudou moci vrátit ke kapitalismu volného trhu ve formě, jakou jsme znali před zavedením této politiky,“ domnívá se expert.


Další zátěž pro proces zotavení také zvyšuje nezaměstnanost v USA. Podle Minerda dosáhne míra nezaměstnanosti do konce roku 30%. Úder do trhu práce bude 3-5krát silnější než během finanční krize (v roce 2008). Obnovení spotřebitelských výdajů v předchozím objemu však bude vyžadovat čas, i když se sníží nezaměstnanost.
 
„Škody způsobené domácnostem jsou tak velké, že po většinu desetiletí sníží životní úroveň," citoval Business Insider investora.


Minerd očekává, že po pandemické a ekonomické stabilizaci budou hlavní problémy zdraví a zaměstnanosti. Kromě toho nejsou vyloučeny výzvy k zavedení zaručené životní mzdy.
 
„Některé programy budou fungovat, zatímco jiné ne, ale zůstanou navždy v té či oné podobě. Nyní musíme všichni přijít na to, jak postupovat vpřed, řídit naše podnikání a investovat náš kapitál do nového tržního režimu,“ dodal Minerd.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)