Svátek má: Silvie

Zprávy

Velikost textu:

BI: Šéf MI5 si stěžoval: Špionáž na prázdných ulicích není snadná!

BI: Šéf MI5 si stěžoval: Špionáž na prázdných ulicích není snadná!

Během pandemie prošel formát práce britské zpravodajské služby několika změnami. Některé poznatky však nelze brát bez jisté ironie.

Ilustrační foto
18. října 2020 - 07:20

Například v režimu sebeizolace „není tak snadné provádět skrytý dohled na prázdných ulicích“, řekl šéf MI5 Ken McCallum. Jak však ujistil šéf zpravodajské agentury, významná část operací, včetně instalace odposlechů a schůzek s informátory, stále probíhá offline.

Britští špióni mají během pandemie těžké období, protože podezřelé je obtížné sledovat „na prázdných ulicích“, stěžoval si v nedávném projevu nový šéf MI5 Ken McCallum.

„Zdravý rozum vám řekne, že není snadné provádět skryté sledování na prázdných ulicích,“ řekl šéf zpravodajské agentury. Když mluvil o změnách v práci MI5 souvisejících s koronavirem, McCallum také dodal: absence velkých davů naznačuje, že teroristé pravděpodobně nebudou moci provádět teroristické útoky v obvyklém slova smyslu a zvolí jiné metody. Možná se útočníci a protivníci Spojeného království v budoucnu uchýlí k útokům biologické, chemické nebo radioaktivní povahy.


Podle šéfa MI5 rozvědka aktivně využívá nové technologie, včetně umělé inteligence, k sledování obsahu telefonů a počítačů podezřelých teroristů.

McCallum rovněž zdůraznil, že navzdory pandemii stále probíhá značná část práce jeho oddělení offline. „Ve dne v noci instalujeme odposlouchávací zařízení do podkroví, provádíme sledování na ulicích, setkáváme se s informátory všude ve skutečném světě," ujistil šéf britské zpravodajské služby.

McCallum také oznámil, že od začátku pandemie má MI5 novou misi na ochranu britského výzkumu a vývoje zaměřeného na vytvoření vakcíny proti koronaviru. Jak Business Insider připomíná, počátkem letošního roku varovalo britské Národní centrum kybernetické bezpečnosti, že prý „hackeři podporovaní ruskými úřady“ se snaží ukrást plody výzkumu od vědců pracujících po celém světě, aby vytvořili lék na COVID-19 (ukázalo se jako naproto nepodložené tvrzení - pozn. red.).

Jak noviny upozorňují, McCallumovy komentáře k pandemii byly učiněny na pozadí prohlášení britské vlády o opětovném zavedení režimu izolace v Londýně a některých dalších částech země.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)