Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

BI: V příštích měsících přijde v USA „nejtemnější období celé pandemie“

BI: V příštích měsících přijde v USA „nejtemnější období celé pandemie“

Navzdory skutečnosti, že vakcína proti koronaviru je již „na obzoru“, bude pro USA příštích 6–12 týdnů „nejtemnějších z celé pandemie“, uvedl americký epidemiolog Michael Osterholm.

Ilustrační foto
21. října 2020 - 04:20

Podle odborníka v této době počet infekcí překročí nejvyšší červencové hodnoty, napsal Business Insider.

V neděli 18. října varoval Michael Osterholm, ředitel Centra pro výzkum a politiku v oblasti infekčních nemocí na univerzitě v Minnesotě, že příští tři měsíce mohou být „nejtemnější za celou pandemii“, poukázal Business Insider.

Jak odborník poznamenal v rozhovoru pro NBC, a to navzdory skutečnosti, že vakcína je již „na obzoru“, vezmeme-li v úvahu „reálný časový rámec“, pak „následujících 6–12 týdnů bude nejtemnějších v celé pandemii“. Podle Osterholma může být vakcína „reálně dostupná“ až ve třetím čtvrtletí příštího roku.

„Při tom všem je ale polovina americké populace v současné době skeptická ohledně možného očkování. Nyní se potýkáme s velkým problémem, pokud jde o sdělování informací veřejnosti. Víte, lidé nevědí, čemu věřit,“ řekl odborník.

Většinou problému, řekl Osterholm, je právě nedostatek „vedoucího“ hlasu, který by Američanům vysvětlil, jak se pandemie odehrává. Místo toho dnes zní celý sbor hlasů, které situaci interpretují různými způsoby a hodnotí ji.


Jak Business Insider připomněl, Michael Osterholm je jedním z řady epidemiologů, kteří již několik měsíců hovoří o zhoršující se situaci s COVID-19 v podzimním a zimním období.

Chuck Todd, moderátor NBC: „S našimi diváky jste vždy velmi čestný a přímý. A proto vás považujeme za velkého odborníka, zvláště teď, když vláda odmítá pustit vědce do nedělních programů.“

„V pátek jsme měli 70 000 infekcí, což je v srovnatelné s nejvyšší mírou během vrcholu pandemie v červenci. Ale půjdeme nad tato čísla. V období mezi dneškem a svátky se dočkáme mnohem vážnějších čísel, dokonce i více než 67–75 tisíc případů,“ předpovídá Osterholm.

Odborník se domnívá, že v tak obtížném období pro tuto zemi musí Američané pocítit zejména sílu svých vůdců - v podobě „dobrého příběhu“, nejen vědeckých faktů. Osterholm je přesvědčen, že nyní, aby se lidé sjednotili, musí úřady zaujmout přístup v duchu neformálních rozhlasových zpráv Franklina Roosevelta pro krajany z let 1933 až 1944, nazvaných „Konverzace u krbu“. Současné úřady však nic takového nedělají.

Podle univerzity Johna Hopkinse bylo v USA v neděli 18. října zaznamenáno 8,1 milionu infekcí a 219 000 úmrtí spojených s koronavirem.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch)