Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Biden ještě není prezidentem a už slibuje vojenskou podporu

Biden ještě není prezidentem a už slibuje vojenskou podporu

Joe Biden potvrdil připravenost Spojených států rozšířit působení japonsko-americké bezpečnostní smlouvy na sporné ostrovy Senkaku (Diaoyu) ve Východočínském moři.

Joe Biden
13. listopadu 2020 - 09:01

Informaci oznámil 13. listopadu japonský ministr obrany Nobuo Kiši s odkazem na telefonický rozhovor mezi Bidenem a japonským premiérem Jošihide Sugaou.

„Je bezpodmínečně nutné, aby příští administrativa USA znovu potvrdila svůj závazek vůči Senkaku a byla odhodlána posílit odrazující sílu naší aliance," řekl ministr, „máme v úmyslu úzce spolupracovat s administrativou pana Bidena.“

Den předtím Joe Biden v rozhovoru s Jošihide Sugaou uvedl, že dvoustranná bezpečnostní dohoda se vztahuje na ostrovy Senkaku, které se staly předmětem sporu mezi Tokiem a Pekingem. Zejména potvrdil, že ve vztahu k těmto územím je v platnosti pátý článek tohoto dokumentu, který ve skutečnosti zaručuje Japonsku vojenskou pomoc USA v případě nouze.

Peking považuje Senkaku za svá historická území, kterých se Tokio nelegálně zmocnilo na konci 19. století. Územní spor eskaloval poté, co Tokio v září 2012 oznámilo, že ostrovy koupí od soukromých japonských vlastníků. Poté se v ČLR konaly masivní protijaponské demonstrace. Nyní se čínské lodě plaví neustále poblíž sporných ostrovů s narušováním pobřežní zóny.


Tokio a Peking se pokusily konflikt vyřešit bez zásahu třetích zemí, čínský ministr obrany Wei Fenghe měl jednat v Japonsku. Návštěva byla původně plánována na říjen.

V poslední době došlo mezi Čínou a Japonskem k diplomatickému uvolnění vztahů. Obě země navíc chtěly zlepšit vztahy.  V červenci americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil „novou strategii“ ve vztazích s ČLR.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)