Svátek má: Julius

Zprávy

Velikost textu:

Biden odmítl ukončit obchodní válku s Čínou!

Biden odmítl ukončit obchodní válku s Čínou!

Demokrat vysvětlil, že nejprve chce analyzovat stávající dohodu s ČLR a konzultovat s tradičními spojenci USA v Asii a Evropě, aby „bylo možné vypracovat soudržnou strategii“.

Joe Biden, budoucí prezident USA
8. prosince 2020 - 11:04

Potvrzují se tak předpoklady řady analytiků, že protičínskou politiku Trumpa Biden nezmění, a dokonce ji možná ještě přitvrdí.

Joseph Biden, který byl americkými médii uznán jako zvolený prezident Spojených států po výsledcích voleb, které se v zemi konaly 3. listopadu, nemá v úmyslu nic změnit na politice vůči Číně, kterou sleduje současný prezident Donald Trump.

Politik to řekl v rozhovoru pro The New York Times.

Zejména uvedl, že prozatím chce zachovat v platnosti 25procentní cla uvalená Trumpovou administrativou na téměř polovinu čínského vývozu do Spojených států, jakož i dohody uzavřené mezi Washingtonem a Pekingem o nákupu amerického zboží Čínou v letech 2020–2021 a služby za 200 miliard dolarů za účelem dosažení obchodní rovnováhy mezi oběma zeměmi.


Biden objasnil, že nejprve hodlá posoudit účinnost a proveditelnost těchto opatření a teprve poté o nich rozhodovat. „Nebudu podnikat žádné okamžité kroky, týká se to také cel. Nebudu omezovat své volby,“ řekl. Biden vysvětlil, že nejprve chce analyzovat stávající dohodu s Čínou a konzultovat s tradičními spojenci USA v Asii a Evropě, aby „bylo možné vypracovat soudržnou strategii“.

„Myslím si, že nejlepší strategií pro Čínu je strategie, která dosáhne společného porozumění s našimi spojenci, nebo alespoň s těmi, kteří byli považováni za naše spojence," řekl Biden. „To bude moje hlavní priorita v prvních týdnech mého prezidentství - náš návrat k úsilí dosáhnout porozumění s našimi spojenci.“

Biden uvedl, že ve své politice amerického obchodu s ČLR se zaměří na pokrok při odstraňování „nekalých praktik“ ze strany Číny, které přičítal krádeži duševního vlastnictví, dumpingu zboží, nelegálním dotacím společností a vynucení převodu technologií amerických společností čínským společnostem.

Podle Bidena by ve vztazích s Čínou měly Spojené státy používat „páky vlivu“, které Spojené státy v současné době nemají, a proto by měly být vytvořeny. Domnívá se, že za tímto účelem mají Spojené státy každou příležitost - od dvoustranického konsensu v této věci, až po průmyslový a vědecký potenciál.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)