Svátek má: Blažena

Zprávy

Velikost textu:

Bidenův imigrační systém podporuje vykořisťování dětí

Bidenův imigrační systém podporuje vykořisťování dětí

Z nekompetentnosti, korupce a účelnosti se oběma stranám nepodařilo vytvořit druh dlouhodobých strukturálních změn potřebných k ochraně důstojnosti a bezpečnosti cizích státních příslušníků i amerických občanů. Zdá se, že prezident Joe Biden tento problém ještě prohloubil.

Stavba zdi na hranicích s Mexikem je zastavena
5. března 2021 - 10:10

Bývalý prezident Donald Trump se pokusil provést změnu v systému, na který Biden nyní dohlíží. Jeho agenda však utrpěla neúspěchy kvůli špatnému výběru personálu a nedostatku institucionálních znalostí. Například po odchodu Kirstjena Nielsena jako ministra vnitřní bezpečnosti Trump jmenoval Chada Wolfa do čela agentury. Wolf, bývalý imigrační lobbista, opomněl prosadit více finančních prostředků na dokončení hraniční zdi, využil své diskreční pravomoci ke schválení tisíců víz pro další pracovníky během pandemie

Biden si naopak vybral Alejandra Mayorkase, aby vedl ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. Mayorkas je celostátně uznávaný právník, který dohlížel na implementaci iniciativy Odložená akce pro příchody dětí za pouhých šedesát dní za Obamovy vlády. Jeho jmenování vyslalo jasnou zprávu: to, čeho Trump dosáhl, bude vymazáno.  

20. ledna Biden vyhlásil 100denní pauzu na deportace pro některé nelegální cizince z konce Trumpovy administrativy „Zůstaňte v Mexiku“ protokol , podle něhož žadatelé o azyl, které se snaží vstoupit do Spojených států museil čekat v Mexiku na své jednání péřed  americkým soudem. Tato politika odradila běžnou taktiku nelegálního přistěhovalectví: Žadatelé vstupují do Spojených států a hledají azyl, zmizí v zemi a nikdy se nedostaví před soud. Údaje ministerstva spravedlnosti ukazují, že zhruba polovině migrantů, kteří jsou ve vazbě, chybí soudní slyšení.

Ačkoli federální soudce na neurčito zablokoval prosazování 100denního moratoria na většinu deportací, změny v azylovém procesu, příslib masivní amnestie a obecně měkký přístup k přistěhovalectví spustily řadu souvisejících krizí nesoucích Bidenovo jméno . Tento týden protestovalo kolem sta cizinců z Mexika, Střední Ameriky, Haiti a Kuby poblíž hranic Kalifornie a Mexika v tričkách s nápisem: „Bidene, prosím, pusť nás dovnitř! " A to je jen začátek.

Hraniční aktivisté hlásili, že stovky migrantů byly propuštěny po překročení hranice v San Ysidro v Kalifornii. V arizonské Yumě, kde jsou útulky s obyvateli bez domova již téměř plné kapacity, pohraniční hlídka nedávno propustila 350 migrantů . Místní úředníci se obávají, že federální vláda může do jara do malého pohraničního města vpustit další tisíce. Starosta Douglas Nicholls řekl vyšetřovateli ve Washingtonu, že Yuma nemá zdroje ani infrastrukturu pro zvládnutí humanitární krize. „Takže to potřebuje federální řešení, ne řešení Yumy," řekl.

Stejně jako Nicholls prosí demokratický starosta Bruno Lozano o pomoc v Del Riu v Texasu.

„Žádám vás, abyste zastavili veškerá opatření týkající se vpouštění přistěhovalců čekajících na soudní řízení do města Del Rio a okolních oblastí," uvedl ve videu nahraném na kanál vlády YouTube. „V naší oblasti nemáme k dispozici zdroje pro ubytování  těchto migrantů."

Začátkem února informoval New York Times, že pouze jednomu tisíci migrantů bylo umožněno přejet do Texasu samotného. A ačkoli Biden varuje guvernéra Grega Abbotta před znovuotevřením státu Lone Star, dokonce nazval Abbottovo rozhodnutí ukončit nošení roušek v Texasu  „ neandertálským myšlením “, jeho administrativa je bezohledně laxní vůči migrantům infikovaných koronavirem. Hraniční hlídka nedávno propustila více než sto nelegálních cizinců v jižním Texasu, kteří měli pozitivní test na přítomnost viru.

V rozhovoru s Noticias Telemundo Investiga někteří migranti uvedli, že byli testováni na hranicích a bylo jim umožněno cestovat, i když jejich výsledky byly pozitivní. Devatenáct, kteří měli pozitivní test v Brownsville v Texasu, přiznal, že „plánují cestovat do desítek měst po celé zemi,“ uvedla zpravodajská agentura NBC News.  Mluvčí města tvrdil, že Brownsville nemá pravomoc je zastavit.Mayorkas, stejně jako zbytek Bidenova týmu, trvá na tom, že vše hladce funguje. „Pokud přijdou, přijdou rodiny, pokud dospělí svobodní přijdou na hranici, jsme povinni ve službách veřejného zdraví, včetně zdraví samotných lidí, kteří uvažují o příchodu, uvalit cestovní omezení v rámci CDC." [Centra pro kontrolu a prevenci nemocí] orgány podle hlavy 42 a vrátit je do Mexika a my jsme to udělali,“ uvedl Mayorkas na tiskové konferenci. „Skutečností je, že rodiny a svobodní dospělí jsou vráceni podle omezení COVID-19."  Existují ale stovky důkazů, že se volně pohybují  po Texasu….

V kampani roku 2020 Biden tvrdil, že bude pokračovat v Trumpově  Protokolu o oddělení dětí na hranicích. Účelem této politiky je chránit děti před nepříbuznými dospělými, kteří se vydávají za jejichrodiče ve snaze získat vstup do Spojených států. Ve skutečnosti existuje trh právě pro tento účel. V roce 2019 organizace San Diego Union-Tribune uvedla, že k svobodným matkám v azylových domech v Tijuaně se obrátily skupiny mužů, kterým nabízejí své děti, aby zvýšily jejich šance na překročení hranice. V některých případech jsou děti v zásadě pronajaty dospělým, kteří se vydávají za jejich rodiče, aby se dostali do Spojených států, a poté se vracejí na jih, aby doprovázeli dalšího migranta. Pokud rodiče nejsou ochotni své děti prodat nebo si je pronajmout, jsou ochotni je přeshraniční převaděči unést, což  je stále běžnější.

Ve skutečnosti, ale počátkem roku 2020 soudce rozhodl, že Trumpova administrativa vykonávala tuto politiku způsobem, který není v souladu s „právy cizinců na rodinnou integritu“. Bývalý prezident Barack Obama také prosadil oddělení dětí, což Biden kajícně nazval „chybou“ v roce 2020 - zdá se, že je v pořádku.

„Nepodporujeme lidi, aby přišli," řekla nedávno novinářům tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki . „Ale my také odlišně od minulé administrativy nebudeme vracet děti mladší 18 let." Psaki má pravdu, Bidenova administrativa je neodvrací ani nedává „děti do klecí“ - místo toho dělají „ doprovod migrantů“.

Tanec mezi médii a administrativou Biden o tom, zda existuje humanitární krize, bude pravděpodobně ještě nějakou dobu pokračovat. „Vládní“  tisk bude stejně jako Mayorkas popírat, dokud se to nestane neudržitelným. Pokud ten den přijde, pak bude Biden a jeho tým obviňovat předchozí vládu - jak to dělá každá vláda - a přitom bude nutitt Američany, aby se podvolili vlně za vlnou migrantů. Na druhé straně nepřátelský tisk právem trvá na tom, že krize již přišla.

To, co se v této debatě o humanitárním životě ztratilo, je zásadně odlidšťující povaha amerického imigračního systému.


V Kalifornii jsou latinskoamerické děti s přistěhovaleckými, mladými nebo osamělými rodiči mnohem pravděpodobněji chudé. Podle zprávy The Education Trust-West z roku 2017 neexistuje v Golden State jediný kraj, kde by většina latinskoamerických studentů ovládala matematiku nebo umění v anglickém jazyce. To vše nemluvě o milionech zbídačených bílých a  černých dětí z jiných prostředí po celé zemi. Američanům se ale říká, že jde o morální povahu, pokud nepodporují přijetí více lidí, které nemůžeme krmit ani vzdělávat. Americké  zásady vytvářejí masový proletariát ve jménu „soucitu“.

Z nekompetentnosti, korupce a účelnosti se oběma stranám nepodařilo vytvořit druh dlouhodobých strukturálních změn potřebných k ochraně důstojnosti a bezpečnosti cizích státních příslušníků i amerických občanů. Zdá se, že prezident Joe Biden tento problém ještě prohloubil.

Sociální reformátor devatenáctého století Frederick Douglass kdysi poznamenal, že otroctví je škodlivé jak pro pána, tak pro otroka. V druhém případě proto, že poškozuje; v prvním případě proto, že je závislý. Toto pozorování výstižně platí pro americký imigrační systém a prolomení řetězů by pravděpodobně vyžadovalo moratorium. Ale s tím v nejbližší době nepočítejte.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)