Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Berlín si Bidenem nepomůže - ten chce Nord Stream 2 zastavit

Bild: Berlín si Bidenem nepomůže - ten chce Nord Stream 2 zastavit

Euforie mnoha německých politiků z porážky Donalda Trumpave volbách v USA brzy zanikne, píše Bild.

Ilustrační foto
19. listopadu 2020 - 10:10

Podle něj  Joe Biden jde stejným tvrdým směrem k hlavní sporné otázce německo-amerických vztahů - Nord Stream 2.

Mnoho odborníků se domnívá, že s pomocí nových sankcí, které byly nedávno schváleny v Senátu USA, Biden doufá, že nejen oddálí, ale dokonce zabrání dokončení z 95% plynovodu.

Po porážce Donalda Trumpa ve volbách v USA mnoho německých politiků doufalo v „nový začátek“ v německo-amerických vztazích po vstupu Joe Bidena do prezidentského úřadu, píše Bild. Mnoho z nich však bude muset čelit tvrdé realitě.

Důvodem je to, že v příštích měsících má Joe Biden v úmyslu ještě více utáhnout šrouby v hlavní sporné otázce německo-amerických vztahů - výstavbě plynovodu Nord Stream 2, konstatují noviny. Senát USA nedávno schválil dosud nejtvrdší sankce proti aktivním podporovatelům projektu. Nový balíček sankcí stanoví sankce proti pojišťovnám firem podílejících se na výstavbě plynovodu i proti společnostem zapojeným do projektu technické certifikace.


Podle řady evropských energetických expertů budou nové americké sankce schopné nejen oddálit, ale zcela zabránit dokončení Nord Stream 2, a to navzdory skutečnosti, že jeho připravenost je již 95%.

Benjamin Schmitt, výzkumný pracovník v Harvard-Smithsonianově centru, konstatuje, že odmítnutí Nord Stream je sdíleno jak v republikánských, tak v demokratických kruzích. Schmitt navíc připomněl, že to byl Biden, první z vysoce postavených amerických politiků, který ostře odsoudil výstavbu nového plynovodu již v roce 2016.

Bývalý generální tajemník NATO Anders Rasmussen rovněž zdůraznil, že opozice vůči Nord Stream 2 není jen rysem Trumpovy politiky a tuto linii podporují demokraté, poznamenává Bild. „Zvolený prezident Biden dlouho zastával názor, že tento projekt je úderem pro bezpečnost a odolnost NATO. Plynovod bude i nadále trnem v oku německo-amerických vztahů. Volba Bidena a otrava Navalného by měla v Berlíně vyvolat proces přehodnocení,“ citují noviny Rasmussena.

Podle experta Atlantické rady Alana Rileyho nové sankce přinejmenším oddálí výstavbu, protože Gazprom bude potřebovat čas, aby našel nové pojišťovny a certifikační společnosti. Riley zároveň věří, že tyto sankce jsou pouze součástí Bidenovy strategie, jejímž cílem je úplné ukončení výstavby ropovodu. Expert poznamenává, že na rozdíl od Trumpa je Biden schopen vyvinout strategii a získat podporu Berlína.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)