Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Boris Johnson plánuje uvalit cla na německá auta!

Bild: Boris Johnson plánuje uvalit cla na německá auta!

Britský premiér Boris Johnson zvažuje zavedení obchodních cel na německá auta a některé druhy francouzského sýra, píše Bild s odvoláním na interní informace britské vlády.

Boris Johnson, premiér Velké Británie
28. ledna 2020 - 04:20

Podle publikace chce Londýn tímto způsobem získat ústupky od EU v nadcházejících obchodních jednáních.

Spojené království oficiálně opustí EU příští týden, připomíná Bild. Zpočátku se situace příliš nezmění, ale od 31. ledna 2020 se Londýn a Brusel začnou dohadovat na budoucí podobě dvoustranných vztahů. Podle publikace, odkazující se na interní informace britské vlády, je britská strana v nadcházejících jednáních připravena zejména použít takové prostředky tvrdého tlaku jako cla.

Podle německého listu na nedávném zasedání britské vlády premiér Boris Johnson diskutoval o možnosti zavedení desetiprocentní cla na německá auta a třicet procent na některé druhy francouzských sýrů. Kromě toho bylo oznámeno, že podle Johnsonova plánu nebude EU ve Velké Británii v rámci obchodních jednání prioritou: Londýn je především zaměřen na uzavření dohod s USA, Japonskem, Austrálií a Novým Zélandem. Ostatně uvalení cel na evropská auta je oblíbenou hrozbou Donalda Trumpa.


Podle publikace je kalkulace Londýna při zavádění cel následující: Spojené království chce dosáhnout bezcelního obchodu s EU, ale přitom aby nemuselo dodržovat všechna evropská pravidla. Britská cla mohou vést k tomu, že nejvíce postižené země EU (například Německo) se mohou zasazovat o větší ústupky Londýnu. Zda by se plánovaná vyhrůžka cly také dotkla i české produkce automobilky Škoda, kterou vlastní Volkswagen, německý deník neuvedl.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)