Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Kodaň plánuje zakázat červené maso - kvůli lásce ke klimatu!

Bild: Kodaň plánuje zakázat červené maso - kvůli lásce ke klimatu!

Kodaň chce zakázat červené maso, protože to poškozuje klima, napsal německý bulvár Bild.

Ilustrační foto
22. září 2019 - 04:20

Tuto iniciativu zvedla vedoucí odboru kultury dánského hlavního města Francis Rosenkildeová. Její návrh na odstranění hovězího a telecího masa ze stravy mateřských a veřejných jídelen má v Kodani kupodivu širokou podporu.

V hlavním městě Dánska brzy bude méně červeného masa, varoval německý bulvár Bild. Podle publikace požadovala šéfka ministerstva kultury v Kodani Franciska Rosenkildeová zákaz jeho vaření ve školkách a veřejných jídelnách - z lásky k životnímu prostředí.

„Červené maso je škodlivé pro naše klima," je přesvědčena Rosenkildeová. „Můžete doma jíst to, co chcete. Ale jako společenství jsme zodpovědní za změnu klimatu. Proto navrhuji odstranit ho ze všech jídelen, za které je město Kodaň odpovědné.“


Dosud však není známo, jaké konkrétní druhy masa budou zakázány, uvedl německý bulvár. V rozhovoru s dánskými novinami Rosenkildeoví přímo zmiňovala hovězí a jehněčí maso. V gastronomii jsou však některé části vepřového masa počítány také k červenému masu, zdůraznila publikace.

Vedoucí kulturního oddělení v Kodani se chystala předložit tento návrh k hlasování voleným zástupcům občanů. Jak je vysvětleno v článku, město v současné době připravuje plán, jak do roku 2025 snížit výdaje na potraviny o 25%. Mezitím dokonce i předběžné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že návrh Rosenkildeové má podporu všech stran (ačkoliv srdce veganů jistě plesá, bylo by zajímavé zjistit jakou podporu by měl plošný zákaz červeného masa pro všechny obyvatele Kodaně, kterým zatím stačí, že si "ochranu klimatu" odskáčou malé děti a jídelny spravované městem – pozn. red).

Výjimkou by měly být domy s pečovatelskou službou a nemocnice - to jsou instituce, v nichž lidé, kteří tam žijí, třikrát denně jí. Plánuje se odstranit červené maso pouze z jídelen a institucí odpovědných za zajišťování pouze části denní stravy, objasnil německý bulvár Bild.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)