Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Německo cvičí saúdské důstojníky i přes vraždění v Jemenu!

Bild: Německo cvičí saúdské důstojníky i přes vraždění v Jemenu!

Vojenská spolupráce se Saúdskou Arábií je kontroverzní v souvislosti s účastí země na krvavém jemenském konfliktu a vraždou novináře Jamala Chášukdžího.

Saúdské stíhačky pravidelně masakrují civilisty
5. listopadu 2018 - 11:06

Nicméně Německo pokračuje ve školení saúdských kandidátů na kariérní důstojníky ve Vojenské akademii v Hamburku a nehodlá kvůli "obtížným vztahům" se Saúdskou Arábii přerušit vzdělávací proces, zdůraznil německý bulvár Bild.

Bundeswehr pokračuje ve výcviku saúdských vojáků i přes vraždu novináře Jamala Chášukdžího, napsal německý bulvár Bild.

Vojenská akademie v Hamburku v současné době trénuje sedm kandidátů na kariérní důstojníky ozbrojených sil Saúdské Arábie, uvedl článek.

Jak je známo z německého ministerstva obrany, v současné době vojáci absolvují jazykový kurz, což je podmínka pro důstojnické vzdělávání naplánované na rok 2019. Doposud ministerstvo nechtělo přerušit vzdělávací proces kvůli napětí se Saúdskou Arábií. Jak  na žádost tisku oficiální zástupce ministerstva vysvětlil, vzdělávání bude pokračovat podle plánu, pokud příslušné politické rozhodnutí nestanoví jinak.


V příštím roce by vojenská akademie měla přijmout sedm dalších saúdských kandidátů na kariérní důstojníky. Konečné rozhodnutí v této věci by však mělo být učiněno teprve počátkem roku 2019. Jak připomněl německý bulvár, výcvik saúdských vojáků začal po návštěvě německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové v hlavním městě Saúdské Arábie v prosinci 2016. Pak bylo dohodnuto, že na Hamburské akademii budou vyškoleni jednotliví zástupci saúdské armády. Příslušná dohoda byla podepsána 30. dubna 2017 (to už celý svět, a Němcko zvláště, věděl, že se Saúdové dopoštějí v Jemenu zvěrstev a válečných zločinů na civilním obyvatelstvu – pozn. red.)

Podle dohody by po absolvování jazykových kurzů měli být saudští vojáci vyškoleni v pěších nebo leteckých školách a poté po tři až čtyři roky navštěvovat kurzy na univerzitě v Bundeswehru. Náklady hradí saúdská strana. Konkrétní počet vyškolených zástupců země v této dohodě není označen. Zpočátku to byli asi tři nebo čtyři kandidáti na důstojníky za rok. Nyní se toto číslo zvýšilo na sedm.

Přičem od roku 2015 vedla Saúdská Arábie alianci devíti států, které bojují v Jemenu proti rebelům, kteří se těší podpoře Íránu. Válka vedla k humanitární katastrofě, kterou OSN v tuto chvíli označila za nejhorší na světě, upozornil Bild.

Po atentátu na novináře Chášukdžího v generálním konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu německá vláda oznámila, že přestane vydávat vývozní licence na dodávky zbraní do zemí zapojených do jemenského konfliktu po dobu trvání šetření. Nicméně trénink saúdských kandidátů na důstojníky v Německu pokračuje, zdůraznil německý bulvár Bild.

Je to typická ukázka pokrytectví „demokratického“ Západu, kdy na jedné straně tahá diktátory za uši, a na druhé straně je v přítmí hladí po hlavě.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)