Svátek má: Xenie

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Signál SOS - Merkelová varuje před „hrozivou situací“!

Bild: Signál SOS - Merkelová varuje před „hrozivou situací“!

Angela Merkelová a vedoucí úřadu kancléřky vyslaly signál SOS ohledně situace s koronavirem v zemi, upozorňuje německý bulvární list Bild.

Angela Merkelová, německá kancléřka
28. října 2020 - 00:00

V interním rozhovoru se svými stranickými kolegy Merkelová zdůraznila, že „situace je hrozivá“ a „počítá se každý den“. Počet nakažených lidí se zdvojnásobuje každý týden, jednoho dne dojdou jednotky intenzivní péče a Německo bude čelit obtížným měsícům, takže je nutné znovu dostat koronavirus pod kontrolu a zastavit jeho šíření.

Německá kancléřka Angela Merkelová a šéfka kanceláře kancléřky Helge Braunová se podle německého bulvárního listu Bild „dramaticky odvolávají“ na vyšší orgány CDU ohledně koronaviru. Podle novin na domácí úrovni prohlásili, že „situace je hrozivá“ a „počítá se každý den“.

V Německu je stále více ložisek koronavirů, počet nakažených každým dnem roste, mnozí se obávají druhé celkové karantény - v této souvislosti Merkelová odložila videokonferenci naplánovanou na pátek s předsedy vlád federálních států na středu.

„Budou vedeny diskuse o tom, co lze udělat pro co nejrychlejší zadržení šíření viru," uvedl Steffen Seibert, mluvčí německé vlády. „Naše pozornost by se měla zaměřit na to, co mohou stát a země udělat společně, aby tento trend co nejdříve zvrátily.“ Seibert také poznamenal, že podle jeho názoru je vážnost situace všem známa.


Jak zdůrazňuje Bild, počet hlášených případů koronavirové infekce se za poslední týden zdvojnásobil. Podíl starších lidí mezi infikovanými také začal opět stoupat a v nemocnicích je zaznamenáno více pacientů s diagnózou COVID-19. Každý ví, že každý den se počítá. „Takže počítám s rozhodnutím," řekl německý vládní úředník k nadcházející schůzi kancléřky a premiérů.

Podle Seiberta je v současnosti na jednotkách intenzivní péče v Německu léčeno asi 1300 pacientů s koronavirem. Asi polovina z nich je připojena k umělým ventilátorům. Za poslední týden se počet těchto pacientů dramaticky zvýšil.

Na interní úrovni Angela Merkelová varovala kolegy, že počet infikovaných lidí se nyní podle článku zdvojnásobuje každý týden. Opatření k potlačení viru podle ní samozřejmě nebudou stačit. Šíření infekce se nezpomaluje a zdravotnické služby již nejsou schopny sledovat řetězce infekce.

V důsledku toho by se Německo mohlo brzy ocitnout v „těžké situaci“, pokud jde o místa v jednotkách intenzivní péče, varovala Merkelová své stranické kolegy. Její výzva zní: „Růst musí být zastaven.“ Zdůraznila také, že situace je „vysoce dynamická“ a „dramatická“.

„Toto je koronavirový signál SOS!“ bije německý bulvár na poplach.

Později vedoucí úřadu kancléřky Helge Braunová uvedla, že strach obyvatelstva z koronaviru opadl. Nicméně pokud antivirová opatření v létě fungovala správně, nyní se situace změnila. Jednoho dne přijde okamžik, kdy budou oddělení intenzivní péče plná. V tomto ohledu požadovala: je nutné snížit počet kontaktů a koronavirus se musí znovu dostat pod kontrolou.

Setkání Merkelové a 16 premiérů německých států se uskuteční ve středu. Kancléřka poznamenala, že tentokrát je nutné se dohodnout na společných opatřeních pro boj s koronaviry. Poté, ve čtvrtek, Merkelová plánuje vydat vládní prohlášení. Rovněž vyzývá občany, aby výrazně omezili počet kontaktů, poznamenává Bild.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)