Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Bill Gates předpověděl „katastrofu nebezpečnější než koronavirus“!

Bill Gates předpověděl „katastrofu nebezpečnější než koronavirus“!

Podnikatel Bill Gates označil účinky znečišťování ovzduší za devastující jako pandemie koronaviru.Milionář a filantrop ve svém blogu předpověděl v nadcházejících desetiletích klimatickou katastrofu.

Bill Gates, zakladatel Microsoftu
8. srpna 2020 - 09:01

Zakladatel Microsoftu věří, že globální ekologická krize otřese planetou během několika desítek let. Gates věří, že lidstvo by mělo očekávat nárůst úmrtnosti a ekonomických potíží: „Jakkoliv pandemie je tak hrozná, změna klimatu by mohla být ještě horší.“ Jako varování před katastrofou podnikatel navrhuje radikálně snížit množství emisí skleníkových plynů do atmosféry.

Gates vysvětlil nebezpečí nové krize a uvedl, že pokud se zhorší životní prostředí, lidská smrt a ekonomické problémy budou lidstvo pronásledovat déle než pandemie COVID-19. Podle něj bude v průběhu 40 let úmrtnost na stoupající teploty na planetě vyrovnají s úmrtností na koronavirus - asi 14 úmrtí na 100 tisíc lidí. Gates věří, že v případě změny klimatu k horšímu do konce století vzroste úmrtnost na klimatické faktory na 73 úmrtí na 100 tisíc lidí. „Do roku 2100 mohou být účinky změny klimatu pětkrát smrtelnější než koronavirus," poznamenal.


Podle podnikatele se lidstvo musí poučit z COVID-19 a musí být připraveno čelit globální změně klimatu. Gates navrhl několik kroků, aby se zabránilo katastrofě. Zejména se domnívá, že je nutné regulovat emise prostřednictvím vědy a inovací. Je také přesvědčen, že řešení proti ekologickým katastrofám by měla fungovat v rozvojových zemích.

„Bude to trvat desetiletí, než se vytvoří a provede veškerý nezbytný vývoj v oblasti čisté energie," uvedl miliardář, přičemž připomněl omezený čas, který lidstvu zbývá k vyřešení problému. Na rozdíl od vakcíny proti koronaviru, kterou „budeme mít příští rok“, neexistuje žádné dvouleté řešení změny klimatu, dodal varovně Gates.

(kou, prvnizpravy.cz, gatesnotes.com, foto: arch.)