Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Bílý dům potvrdil: Příští summit G7 bude v Trumpově resortu na Miami

Bílý dům potvrdil: Příští summit G7 bude v Trumpově resortu na Miami

<< VIDEO >> Další summit G7 by se měl konat v USA a to přímo v jednom z golfových klubů Donalda Trumpa poblíž floridského Miami.

Donald Trump při propagaci svého místa pro summit G7
28. srpna 2019 - 06:20

Kritici jsou zděšení, hovoří se o urážce vůči ostatním  hlavám států a vlád.

Na závěr summitu G7 v Biarritzu ve Francii už Donald Trump nevypadal jako prezident Spojených států amerických, ale jako turistický lobbista. Po rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a na závěrečné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem vedl kampaň pro místo příštího summitu G7 v USA.

73letý Trump mluvil o možném místě příštího summitu G7 v USA v roce 2020. Trump navrhnul letovisko poblíž Miami. Chválil blízkost letiště („pět minut autem“), velikost („obrovská“), region („velký“), budovy („velkolepé“), konferenční místnosti a restaurace („neuvěřitelné“), taneční sály („mezi největší a nejlepší na Floridě“). Jeho tým se podíval na dvanáct míst, ale nenašel nic, co by se mohlo v blízkosti vyrovnat nabízenému ubytování.


Diskuse o střetu zájmů mezi jeho prací prezidenta a jeho prací jako podnikatele doprovázejí Trumpa od začátku jeho prezidentování. Zdůrazňuje však, že každodenní práci předal svým synům Donaldovi Juniorovi a Ericovi - a že prezidentování ho naopak soukromě stojí tři až pět miliard amerických dolarů (2,7 až 4,5 miliardy euro). Trump je však stále vlastníkem mnoha nemovitostí, které také znovu a znovu navštěvuje jako prezident.

V červnu Washington Post ohlásil Trumpovu 126. cestu za prezidenta do jednoho z jeho nemovitostí. To je v průměru více než čtyři návštěvy jeho hotelů nebo golfových klubů za měsíc. Podle analýzy amerických novin získaly Trumpovy soukromé společnosti při republikánských kampaních a cestování od federálních činitelů nejméně 1,6 milionu dolarů.
 
Nejnovější nápad ale dosahuje nové dimenze. Setkání G7 v Trumpově letovisku by nebylo jen reklamou na světové scéně pro soukromé podnikání hostitele. Zahraniční delegace by pak byly také nuceny zaplatit daň soukromé společnosti amerického prezidenta.

Americká ústava zakazuje americkému prezidentovi přijímat příjmy od zahraničních vlád. Trump byl již několikrát žalován kvůli této  klauzuli, zatím bez úspěchu. Trumpova obrana: Pravidlo zakazuje pouze úplatkářství, ale ne běžné podnikání.

V roce 2012, kdy v G8 ještě bylo Rusko, se ve Spojených státech setkali vůdci skupiny G8. V té době se vrcholný summit konal v Camp David v Marylandu ve vládním resortu. V roce 2004 se skupina G8 setkala v hotelu v Sea Island v Gruzii.

Není jasné, zda otázka místa pro vrcholnou schůzku příští rok již byla konečně vyjasněna. Trump říká ne. Krátce po setkání ve Francii však Bílý dům vydal tweet, který zněl jako potvrzení: Řekl, že Trump ve Francii oznámil umístění příštího summitu G7 a zároveň se na tweetu objevil Trumpův projev..

Trumpův komentář rychle vyvolal kritiku. Demokrat Ron Wyden, vysoce postavený člen finančního výboru, v písemném prohlášení řekl, že summit G7 „za žádných okolností“ by se neměl konat v Trumpově letovisku v Duralu. To by byl „jeden z nejodpornějších příkladů korupce a self-dealingu“ v prezidentském úřadě. Pozvat spojence, aby utratili peníze v jeho vlastním hotelu, by bylo „urážkou“ pro ostatní vůdce G7.

Jordán Libowitz z organizace Protikorupční organizace Občané pro odpovědnost a etiku (Washington) obvinila Trumpa: Prezident veřejně využívá americkou zahraniční politiku k podpoře svého vlastního vlajkového podnikání. Ve skutečnosti podle Washington Post příjmy letoviska za poslední dva roky prudce poklesly.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)