Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Blick: V bitvě Madura a Guaidó o Caracas je to remíza!

Blick: V bitvě Madura a Guaidó o Caracas je to remíza!

V boji o moc ve Venezuele musí být prezident Nicolas Maduro a opoziční vůdce Juan Guaidó spokojeni s „remízou“, napsal švýcarský list Blick.

Ilustrační foto
7. května 2019 - 04:20

Chaos posledních dnů dokázal, že ani jedné straně se nepodaří vyhrát „bitvu o Caracas“, uvedla autorka článku Fabienne Kinzelmannová.

Navzdory skutečnosti, že vážné ztráty v ropném průmyslu a sankce ze strany Spojených států „škrtí" Nicolase Madura, armáda stále podporuje venezuelského prezidenta, konstatovala novinářka Blicku.

Neztratil ani podporu obyvatel Venezuely: podle některých informací je stále podporován třetinou obyvatelstva (?), poznamenala Kinzelmannová (o podpoře toho či onoho politika se stále vedou urputné diskuse. Navíc, i když lze souhlasit s pojmem „remíza“ ve výkladu švýcarské novinářky, jde ve skutečnosti o úspěch Nicolase Madura, kterému se podařilo potlačit „převrat“ - pozn. red.).

Guaidó se pokusil o neúspěšný převrat, Washington ho podpořil zatím slovně

Kromě toho, pokračovala autorka článku, příznivci venezuelského prezidenta nedůvěřují opozici pod vedením Guidó. Než se v lednu vyhlásil za nového prezidenta republiky, „z velké části ho nikdo neznal“ a zatím „hledání jeho životopisu v referenčních knihách končí na nule“. Nepomáhá zde, že ho více než 50 zemí uznalo za dočasného prezidenta venezuelského státu.

„Příznivci Nicolase Madura ho považují za loutku Spojených států, protože to není jen o tom, kdo bude vládnout v budoucnu nejbohatší na ropu zemi," uvedla novinářka švýcarských novin.

Faktem je, že v hlavním městě Venezuely Caracasu „měří síly" Rusko a Spojené státy, vysvětlila Kinzelmannová. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo se mají sejít ve Finsku, aby projednali venezuelskou krizi.

„Co může pomoci v současné geopolitické situaci?" klade otázku autorka. „V podstatě jen to, co Mexiko, Uruguay a Čína nabízejí: dialog a jednání. Nejhorší možností by byla vojenská intervence a občanská válka.“

(kou, prvnizpravy.cz, blick.ch, foto: arch.)