Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Aby dostaly Rusko „na kolena", USA rozpoutají globální krizi!

Bloomberg: Aby dostaly Rusko „na kolena", USA rozpoutají globální krizi!

Posílení sankcí proti Moskvě může mít negativní důsledky pro samotný Washington, napsal pozorovatel Bloombergu Leonid Bershidsky.

Ilustrační foto
27. srpna 2018 - 10:10

Pokud USA uloží maximální sankce, pak riskují mezinárodní energetickou krizi a ztrátu spojenců. A přitom nelze zaručit, že v tomto případě Kreml změní své chování, uvedl novinář.

Americké sankční politika vůči Rusku se postupně vyvíjí - přes pokusy o „jemně postrčit“ Kreml správným směrem ke snaze „zasadit co největší bolest“. Je ale čas přemýšlet o tom, jaké velmi vážné následky  má takový „kluzký svah“ pro Rusko, USA a jejich spojence, napsal Leonid Bershidsky publicista Bloombergu v materiálu, který cituje RT.

Podle něj se během nedávného zasedání bankovního výboru Senátu uskutečnil pozoruhodný dialog. Republikánský senátor John Kennedy požadoval, aby do sankcí zapojeni vysoce postavení úředníci Trumpovy administratiny odpověděli, co udělají v případě, že jim prezident nařídí „dostat ruskou ekonomiku na kolena“.
 
Činitelé se přímé odpovědi vyhnuli. Namísto toho řekli, že je třeba posoudit důsledky tak závažného kroku a dodali, že stávající omezení jsou již zcela „agresivní". Nicméně, jejich ujištění  na Kennedyho nezapůsobila a „rozzlobený“ senátor i nadále trvat svém. „Ale ekonomika (Ruska) se na kolena nedostala!" stěžoval si.
 
Zklamání Kennedyho lze pochopit. USA již uložily nebo hrozí uvalením dalších sankcí v reakci na sérii akcí Moskvy, včetně „záboru“ Krymu, „podpory“ proruskému povstání ve východní Ukrajině a kybernetickým útokům. To však neprojevilo na Putinově politice, tvrdí Bershidsky.
 
Náměstek ministra financí USA Mendelker Segal tvrdí, že hospodářské rány vyvolané sankcemi pomohl zadržet „avanturismus“ Ruska. Toto prohlášení je však pokusem vykládat "zbožné přání za realitu". Neexistují žádné důkazy o tom, že omezující opatření ovlivnila Putinovy úmysly nebo plány. A skutečnost, že může chtít jejich zrušení, o ničem nevypovídá, je přesvědčen autor článku.

 
Je zřejmé, že americké sankce vyvolávají „podráždění" na několika úrovních. Vedly ke snížení přímých zahraničních investic. Některé velké energetické projekty musely být odloženy na několik let. Navíc bohatí Rusové a jejich společnosti mají určité škody, přiznal redaktor.
 
Podle něj Kennedy není sám ve své snaze zpřísnit tresty. Šest dalších senátorů připravilo zákon, který omezuje investice do ruských energetických projektů, vládní půjčky, stejně jako transakce s jeho high-tech průmyslem. Tato opatření, spolu s postihy evropských společností podílejících se na výstavbě plynovodu „Nord Stream - 2“, prakticky představují hranice možností Spojených států.
 
V extrémním případě může Washington uvalit embargo podobné tomu, co existuje ve vztahu k Íránu. Výsledkem by bylo, že každá společnost, která má spojení se Spojenými státy, nebude schopna obchodovat s Ruskem. Americké úřady jsou schopny připravit všechny banky v zemi o přístup k finančnímu systému založeného na dolaru, a potrestat nákupčí ropy a zemního plynu.
 
Současně i ti nejválečnější američtí politici nechtějí tuto druhou možnost zvažovat. Rusko je největším vývozcem plynu na světě a produkuje téměř třikrát tolik ropy než Írán. Jeho vytlačení z trhu povede k celosvětové energetické krizi. Sankce v souvislosti s zahraničním dluhem také otřesou trhy a zdevastují investory, včetně těch, kteří mají základnu ve Spojených státech, varoval autor.
 
Navíc je pravděpodobné, že posílení sakcí proti energetickým a špičkovým technologickým odvětvím v Rusku povede k reakci vůči americkým společnostem působících v zemi. Ale ruské prodeje 50 z největších nich, včetně Philip Morris International, PepsiCo a Procter & Gamble, činí 16 miliard dolarů, upozornil Bershidsky.

Proto podle jeho názoru musí Spojené státy před zahájením rozsáhlé hospodářské války odpovědět na dvě strategicky důležité otázky. Jakou cenu jsou ochotni zaplatit, aby dostali alespoň nějaké ústupky od vlády Putina? A jak dlouho jsou ochotni čekat?

 
Z makroekonomického hlediska čeká Rusko, se svojí rekordně nízkou nezaměstnaností, mírnou inflací a devizovými rezervami 400 miliard dolarů, jen stěží čeká kolaps. Ledaže by USA  „rozpoutaly mezinárodní energetickou nebo dluhovou krizi“, kdy riskuje ztrátu spojenců.
 
„Bez toho, aby mu způsobily maximální bolest, může Rusko několik let udržet nízký hospodářský růst. To je základ Putinových výpočtů. A neznamená to nic dobrého současnému kurzu americké politiky. Pokud Washington způsobí největší bolest, kterou je schopen, a nic se nezmění, bude to pro supervelmoc bolestivý neúspěch,“ uzavřel Leonid Bershidsky.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)