Svátek má: Radoslav

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Kissinger radí Bidenovi vyhnout se konfrontaci Čínou

Bloomberg: Kissinger radí Bidenovi vyhnout se konfrontaci Čínou

Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou na nejnižší úrovni za mnoho desetiletí, a pokud to bude pokračovat, mohly by se proměnit v ozbrojenou konfrontaci.

Henry Kissinger, nestor americké politiky
24. listopadu 2020 - 11:04

Varoval před tím bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg dal budoucí administrativě Bidena několik rad k Číně, například jmenování zástupců na obou stranách, aby zůstali v kontaktu.

Bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger uvedl, že nová administrativa Joe Bidena bude muset rychle obnovit komunikační linky s Čínou, které byly během Trumpovy administrativy přerušeny, aby jejich konfrontace nevyústila ve vojenský konflikt. Bývalý diplomat učinil tato prohlášení během ekonomického fóra organizovaného agenturou Bloomberg, stejně jako v rozhovoru s publikací.

„Pokud nebude existovat základ pro spolupráci, svět sklouzne do katastrofy podobné první světové válce,“ uvedl Kissinger s tím, že dnes existují vojenské technologie, díky nimž může být nová krize ještě méně kontrolovatelná, než dříve. A Spojené státy a Čína podle něj stále více směřují ke konfrontaci.

Jak připomíná autor článku, sám Kissinger během svého působení připravil půdu pro historickou návštěvu prezidenta Richarda Nixona v Číně. A nyní vyjádřil naději, že možná společná hrozba pandemie vytvoří prostor pro politické diskuse mezi oběma zeměmi.


Vztahy mezi Čínou a USA jsou nyní na nejnižší úrovni za poslední desetiletí. Na začátku svého funkčního období bylo důležité, aby Trump reflektoval obavy Američanů ohledně nerovnováhy v globální ekonomice. Ale v následujících letech se zhoršující se vztahy s Čínou dostaly na cestu nové studené války.

Kissinger tedy vyzývá Peking a Washington, aby se dohodly, aby se konflikt mezi nimi nezměnil v ozbrojenou konfrontaci. Kromě toho by podle něj strany měly jmenovat určité osoby, kterým důvěřují, aby udržovaly vzájemné kontakty v jejich zájmu.

Podle Kissingera mohou vztahy s Čínou dominovat prioritám zahraniční politiky Joea Bidena. Ten dlouho studoval Čínu, i když jeho tón během debat ztvrdl. Začal kritizovat Peking za jeho tvrdou politiku v regionu a za nedodržování lidských práv.

Čína a Spojené státy si musí navzájem rozumět v citlivých oblastech, připomíná Kissinger. Problémy nemusí být vyřešeny, ale musí být uvedeny do stavu, kdy je možný další pokrok. Washington a Peking mají odlišnou historii: Ameriku téměř vždy doprovázel úspěch, zatímco Čína měla dlouhé období neustálých krizí. Amerika téměř nikdy nebyla ohrožena a Čína byla obvykle obklopena zeměmi, které zasahovaly do její jednoty.

Evropa bude podle něj zároveň zatažena do přetahování mezi Spojenými státy a Eurasií. Od druhé světové války byla Evropa klíčovým středem americké zahraniční politiky. A teď potřebuje rozvíjet své vlastní vztahy se zbytkem světa, řekl Henry Kissinger v rozhovoru pro Bloomberg.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)