Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Nezalekli se Bruselu - Srbsko se chce připojit k EAEU!

Bloomberg: Nezalekli se Bruselu - Srbsko se chce připojit k EAEU!

Bělehrad je odhodlán vstoupit do Euroasijského hospodářského společenství, navzdory rozzlobené reakci bruselských úředníků, píše Bloomberg.

Alexander Vučić, srbský premiér
13. září 2019 - 10:10

Jak je zdůrazněno v materiálech agentury, srbští vůdci ujišťují, že podepsání obchodní dohody s Moskvou neovlivní evropskou integraci Srbska, ale v Bruselu tvrdí, že by měl být Bělehrad aktivnější při projevování své snahy vstoupit do Evropské unie.

Plány Srbska na připojení k ruskému euroasijskému hospodářskému společenství (EAEU) rozhněvaly Evropskou unii, k níž se Bělehrad hodlá připojit, uvedl Bloomberg.

Podle agentury Evropská komise dala jasně najevo, že pokud se Srbsko připojí k EU, bude muset porušit všechny dvoustranné obchodní dohody s jinými zeměmi a vůdci řady členských států EU již dříve prohlásili, že by chtěli, aby se Bělehrad vytvářeje svou politiku se soustředil především na Brusel. „Není možné pohybovat se několika různými směry najednou," řekl zejména ministr zahraničních věcí Slovenska Miroslav Lajcak, který na Balkáně pracoval řadu let. „Pokud máte vážný názor na svou evropskou orientaci, musíte samozřejmě učinit taková politická prohlášení, která vás k ní přiblíží. Toto vyhlášení (Srbska) se k tomu nevztahuje.“
 
Přičemž srbští představitelé takovou kritiku jednoduše ignorovali - země má v úmyslu připojit se k EAEU do 25. října, který kromě Ruska zahrnuje také Arménii, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán, uvedl článek. V komentáři k situaci ministr obchodu Srbska Rasim Ljaic zdůraznil, že vstup do EAEU „se nestane překážkou evropské integrace" této země a varování Evropské komise „nebudou mít vliv na rozhodnutí Srbska uzavřít takovou dohodu s Moskvou“, napsal Bloomberg.
 
Zatím Srbsko není členem EU, a Brusel nemůže mít žádný vliv na to, ke kterým blokům se může Bělehrad připojit, připustil pozorovatel Bloombergu. Současně někteří zástupci vedení EU uvedli, že by rádi viděli „další projevy zájmu“ Srbska o vstup do bloku, zejména s ohledem na letošní zprávu EU o integračním procesu v Bělehradě, která uvedla, že srbské orgány koordinují svou politiku v oblasti mezinárodních vztahů a bezpečnosti s kurzem Bruselu pouze částečně, zdůraznil novinář.

 
Srbští vůdci v minulosti opakovaně prohlašovali, že členství v EU je pro zemi prioritou a že očekávají, že toho bude dosaženo do poloviny příštího desetiletí, uvedl Bloomberg. Zároveň však Srbsko udržuje mnoho historických a kulturních vazeb s Ruskem, což pomáhá Bělehradu „zasahovat do dalšího uznávání Kosova v mezinárodních organizacích“, domnívá se pozorovatel agentury. Kromě toho Moskva věnovala Srbsku stíhačky a tanky a vysoce postavení představitelé Srbska - včetně současného prezidenta země Alexandra Vučiće - často navštěvují ruské hlavní město, zdůraznil novinář.
 
Jak autor poznamenal, EAEU založil ruský prezident Vladimir Putin, aby vytvořil „soupeře“ pro otevřený trh EU a pomohl Moskvě obnovit její „sféru vlivu“ na území bývalého SSSR.
 
Srbští ekonomové však pochybují, že členství v EAEU přinese Srbsku nějaké významné výhody, protože hlavní prodejní trhy této země se nenacházejí na východě, ale na západě Evropy, tvrdí Bloomberg. „Rusko bude schopno získat pouze čtvrtinu objemu zboží, které vyvážíme do Německa a Itálie," cituje agentura ekonoma a člena poradní rady Srbské centrální banky. „Získáváme přístup na nový trh, ale hlavní otázkou je, co můžeme nabídnout. Vyvážíme jídlo, stejně jako ovoce a zeleninu, ale nemáme konkurenční ceny.“

Co Bloomberg ale již nepřipomíná je skutečnost, že přes verbální zájem Západu a EU přetáhnout Srbsko na svoji stranu a eleminovat vztahy země s Ruskem, je přístup EU k integraci s touto balkánskou zemí přinejmenším podivný. Léta totiž zdržuje otevírání jednotlivých přístupových kapitol a pokrok v této oblasti je právě činností Bruselu značně ztížen a zpomalen. A pokud se Srbsko rozhlíží po alternativách, pak to není vinou Bělehradu, ale právě Bruselu, což jistě pozorovatel Bloombergu dobře ví.

Další skutečností je, že Srbsko odmítá členství v Severoatlantické alianci (z celkem známých důvodů), která je ale s bezpečnostními strukturami EU provázána pupeční šňůrou. A bolák Bělehradu jménem Kosovo, je udržovaným plodem jak NATO, tak EU, což pozorovatel agentury rovněž ví.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)