Svátek má: Zina

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Ruská ekonomika se neočekávaně vyrovnává s krizí

Bloomberg: Ruská ekonomika se neočekávaně vyrovnává s krizí

Pokles ruské ekonomiky pod vlivem krize způsobené globální pandemií koronavirů se nakonec ukázal být méně významný, než se předpovídalo.

Moderní Moskva
10. září 2020 - 11:04

Statistiky ukazují, že ruská ekonomika přežívá pandemii lépe, než mnoho jiných zemí. Podle analytiků se prognózy pro Rusko mohou podle Bloombergu v budoucnu dokonce zlepšit.

I přes negativní dopad pandemie byl pokles ruské ekonomiky v roce 2020 méně významný, než se původně předpokládalo, poznamenává Bloomberg. Odborníci to vysvětlují skutečností, že na začátku krize byla ruská ekonomika „v lepší kondici než mnoho jiných“, uvádí se v článku.

Minulý týden se Rusko stalo čtvrtou zemí, která identifikovala celkem více než milion případů nákazy koronaviru. Jeho ekonomika však pandemii přežívá lépe, než ekonomiky řady dalších velkých rozvojových zemí, uvádí autor materiálu. A podle analytiků se prognózy mohou v budoucnu dokonce zlepšit.

„Když začala pandemie, Rusko bylo v docela dobré kondici: nízká inflace, nízká nezaměstnanost, stabilní bankovní sektor a obrovské rezervy. Pokud nedojde k dalším šokům, očekáváme letos pro ruskou ekonomiku vlnu vylepšených předpovědí,“ vysvětlila v rozhovoru pro Bloomberg Sofya Donetsová, hlavní ekonomka investiční společnosti Renaissance Capital.


Článek uvádí „nejoptimističtější pohled“ na prognózu ruské ekonomiky. Odborníci z Renaissance Capital předpovídají, že v roce 2020 poklesne o 3,3% - příští rok však poroste o 3,8%. Analytici agentury Bloomberg sice naznačují, že se letos ruská ekonomika sníží o 4,8%, ale i to je polovina původních pesimistických předpovědí, které ruská vláda učinila na samém počátku pandemie, zdůrazňuje autor.

Podle Maxima Oreškina, ekonomického asistenta ruského prezidenta Vladimira Putina, současné revidované prognózy naznačují, že klíčové ukazatele, jako je nezaměstnanost, se mohou vrátit na úroveň před krizí již v roce 2021. A odborníci z Mezinárodního měnového fondu předpovídají, že v letošním roce bude Rusko dokonce schopno dosáhnout požadovaného cíle a dosáhnout páté místo mezi největšími ekonomikami světa v žebříčku na základě údajů o paritě kupní síly, uvádí Bloomberg.

„Díky sankcím zavedeným v roce 2014 je dnes Rusko mnohem méně závislé na přílivu zahraničního kapitálu, takže pandemie způsobila jeho ekonomice menší škody," vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Elina Ribakova, zástupkyně hlavní ekonomky z Institutu mezinárodních financí ve Washingtonu. Současně se předpokládá, že v příštím roce bude podle německých expertů schopno tuto pozici znovu získat, uvádí se v článku.

Navíc ruský sektor služeb a malé podniky, které jsou nejvíce zasaženy zavedením omezujících karanténních opatření, jsou ve srovnání s ostatními zeměmi relativně malé. Autor tedy vysvětluje, že celkový negativní dopad na ekonomiku ani zde také nebyl tak významný.

Někteří ekonomové dokonce předpovídají již „pomalý růst“, zatímco ruská vláda plánuje pozastavit omezené stimuly a snížit výdaje příští rok. Bloomberg uzavírá, že přitom podle předpovědí státní banky VEB do roku 2024 včetně nebude ekonomický růst v Rusku přesahovat 3%, což je obecně méně než světový průměr.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)