Svátek má:
Bedřich
Zprávy
Bloomberg: Ruská „Sibiřská síla“ změní globální energetické trhy!

Prosincové spuštění nového plynovodu ruské „Síly Sibiře“, který by měl uspokojit stále rostoucí poptávku Číny po modrém palivu, povede k výrazným změnám na globálním trhu s energií, napsal Bloomberg.
Pokládka plynovodu "Síla Sibiře"
26. listopadu 2019 - 11:01
Projekt se stane jištěním pro Moskvu a posílí její pozici v jednáních s evropskými zeměmi o dodávkách plynu, uvedly noviny.
Rusko se otáčí na východ. Země, která je největším vývozcem zemního plynu na světě, natáhla obrovský plynovod ze Sibiře na čínskou hranici, a je navržena tak, aby uspokojila „nenasytnou energetickou chuť“ Říše středu, uvedl Bloomberg.
Mluvíme o plynovodu „Síla Sibiře“. Je to jeden z prvků plánu prezidenta Vladimíra Putina snížit závislost jeho země na evropském trhu s plynem a umožnit mu připojit se k rychle rostoucímu asijskému hospodářství. Tento projekt je obzvláště důležitý pro Čínu, kde domácí energetická výroba nedrží krok s poptávkou, vysvětlila publikace.
Podle Mezinárodní energetické agentury se spotřeba modrého paliva v Číně za poslední dva roky zvýšila o 33%. Poptávka vzrostla poté, co vláda požadovala, aby miliony továren a domů přešly z uhlí na plyn, aby se zbavily smogu a snížily emise oxidu uhličitého.
Ruská část plynovodu o délce 2980 km spojí nová pole Kovyktinskoje a Čajandinskoje s Blagoveščenskem, který se nachází v blízkosti hranice s Čínou. Odtud modré palivo projde čínskou rourou 3370 km dlouhou do Šanghaje.
Ruskou část projektu řídí „Gazprom“. V roce 2014 společnost podepsala 30letou smlouvu s China National Petroleum Corp. na dodávku 38 miliard kubických metrů plynu ročně za rekordní částku 400 miliard dolarů.
V říjnu se do potrubí začalo čerpat palivo. Jeho oficiální spuštění by mělo proběhnout začátkem prosince. Slavnostní zahájení se podle očekávání zúčastní představitelé obou zemí, Vladimir Putin a Si Ťin-pching.
V první fázi „Gazprom“ plánuje dodávat 10 milionů metrů krychlových za den a dosáhnout své projektované kapacity v roce 2025. Je možné, že ruská strana natáhne systém na západ, což umožní sibiřskému plynu pohybovat se v obou směrech, poznamenal Bloomberg.
"Síla Sibiře" poskytuje Moskvě jištění na pozadí zhoršujících se vztahů s EU, které se od „anexe Krymu“ v roce 2014 výrazně zhoršily. A i když Rusko stále dodává palivo hlavně na Západ, má na Dálném východě obrovské nedotčené zásoby plynu, které jsou mnohem blíže Číně než Evropě, upozornila publikace.
Souběžně s východním projektem plánuje „Gazprom“ otevřít nový plynovod „Nord Stream - 2“, který běží podél dna Baltského moře. Publikace zdůrazňuje, že zdvojnásobí objem dodávek podél severní trasy a poskytne Rusku možnost přepravit plyn obejitím Ukrajiny v případě nového zvýšení napětí.
Podle Putina bude cena plynu dodaného „Sílou Sibiře“ počítána na základě ceny ropy, tj. podle stejného schématu jako u evropských kupujících. Základní cena je přibližně 360 dolarů za tisíc metrů krychlových. Peking tvrdí, že to stačí k tomu, aby to konkurovalo plynu ze střední Asie.
(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: gazprom)