Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Ruská „Sibiřská síla“ změní globální energetické trhy!

Bloomberg: Ruská „Sibiřská síla“ změní globální energetické trhy!

Prosincové spuštění nového plynovodu ruské „Síly Sibiře“, který by měl uspokojit stále rostoucí poptávku Číny po modrém palivu, povede k výrazným změnám na globálním trhu s energií, napsal Bloomberg.

Pokládka plynovodu "Síla Sibiře"
26. listopadu 2019 - 11:01

Projekt se stane jištěním pro Moskvu a posílí její pozici v jednáních s evropskými zeměmi o dodávkách plynu, uvedly noviny.

Rusko se otáčí na východ. Země, která je největším vývozcem zemního plynu na světě, natáhla obrovský plynovod ze Sibiře na čínskou hranici, a je navržena tak, aby uspokojila „nenasytnou energetickou chuť“ Říše středu, uvedl Bloomberg.

Mluvíme o plynovodu „Síla Sibiře“. Je to jeden z prvků plánu prezidenta Vladimíra Putina snížit závislost jeho země na evropském trhu s plynem a umožnit mu připojit se k rychle rostoucímu asijskému hospodářství. Tento projekt je obzvláště důležitý pro Čínu, kde domácí energetická výroba nedrží krok s poptávkou, vysvětlila publikace.

Podle Mezinárodní energetické agentury se spotřeba modrého paliva v Číně za poslední dva roky zvýšila o 33%. Poptávka vzrostla poté, co vláda požadovala, aby miliony továren a domů přešly z uhlí na plyn, aby se zbavily smogu a snížily emise oxidu uhličitého.
 
Ruská část plynovodu o délce 2980 km spojí nová pole Kovyktinskoje a Čajandinskoje s Blagoveščenskem, který se nachází v blízkosti hranice s Čínou. Odtud modré palivo projde čínskou rourou 3370 km dlouhou do Šanghaje.
 
Ruskou část projektu řídí „Gazprom“. V roce 2014 společnost podepsala 30letou smlouvu s China National Petroleum Corp. na dodávku 38 miliard kubických metrů plynu ročně za rekordní částku 400 miliard dolarů.

 
V říjnu se do potrubí začalo čerpat palivo. Jeho oficiální spuštění by mělo proběhnout začátkem prosince. Slavnostní zahájení se podle očekávání zúčastní představitelé obou zemí, Vladimir Putin a Si Ťin-pching.
 
V první fázi „Gazprom“ plánuje dodávat 10 milionů metrů krychlových za den a dosáhnout své projektované kapacity v roce 2025. Je možné, že ruská strana natáhne systém na západ, což umožní sibiřskému plynu pohybovat se v obou směrech, poznamenal Bloomberg.
 
"Síla Sibiře" poskytuje Moskvě jištění na pozadí zhoršujících se vztahů s EU, které se od „anexe Krymu“ v roce 2014 výrazně zhoršily. A i když Rusko stále dodává palivo hlavně na Západ, má na Dálném východě obrovské nedotčené zásoby plynu, které jsou mnohem blíže Číně než Evropě, upozornila publikace.

Podle Bloombergu změní „Síla Sibiře“ energetickou rozložení moci na globálním trhu. Potrubí posílí postavení Ruska v jednáních o smlouvách o dodávkách plynu s Evropany. V důsledku toho bude možná Západ muset zaplatit více za ruské palivo, aby si zajistil jeho dodávku.
 
Souběžně s východním projektem plánuje „Gazprom“ otevřít nový plynovod „Nord Stream - 2“, který běží podél dna Baltského moře. Publikace zdůrazňuje, že zdvojnásobí objem dodávek podél severní trasy a poskytne Rusku možnost přepravit plyn obejitím Ukrajiny v případě nového zvýšení napětí.
 
Podle Putina bude cena plynu dodaného „Sílou Sibiře“ počítána na základě ceny ropy, tj. podle stejného schématu jako u evropských kupujících. Základní cena je přibližně 360 dolarů za tisíc metrů krychlových. Peking tvrdí, že to stačí k tomu, aby to konkurovalo plynu ze střední Asie.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: gazprom)