Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Rusko ztrácí naději na obnovení vztahů se Západem

Bloomberg: Rusko ztrácí naději na obnovení vztahů se Západem

Rusko se přiklání k zásadně novému přístupu ve vztazích se Spojenými státy a Evropskou unií a upouští od pokusů o zmírnění konfrontace se Západem.

Ilustrační foto
23. října 2020 - 10:10

Jak uvedl Bloomberg, takový přístup s sebou nese rizika jak pro Moskvu, tak pro Washington a jeho spojence.

Rusko se připravuje na zvýšení napětí ve vztazích se Západem na pozadí eskalace konfrontace kolem otravy blogera Alexeje Navalného, krize v Bělorusku a dalších obvinění ze zasahování do amerických prezidentských voleb, napsal Bloomberg.

Jak agentura poznamenala, uprostřed obvinění USA a EU se Kreml rozhodl upustit od pokusů o zmírnění situace a od naděje na obnovení vztahů se Západem. Možnost ukončení dialogu například připustil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Musíme s nimi na chvíli přestat komunikovat,“ řekl vedoucí resortu o „lidech, kteří jsou odpovědní za zahraniční politiku na Západě a nerozumí potřebě vzájemně respektujícího rozhovoru“.

Bloomberg nazývá tuto rétoriku ruské vlády znamením, že nálada pro konfrontaci se Západem získává v Moskvě na síle.


V září se ruský analytik zahraniční politiky Timofej Bordačev rovněž vyslovil pro zásadně nový přístup k vztahům se západními zeměmi. Podle experta si Rusko nikdy nezíská respekt Západu a mělo by se vzdát této snahy. Současně to, jak poznamenal Bloomberg, ruská vláda považovala za „jakýsi manifest“.

Podle zdrojů agentury například vysoce postavení ruští představitelé již nevidí důvod ustoupit tváří v tvář tlaku v naději, že USA a Evropská unie konečně uznají „oprávněné zájmy Ruska jako globální mocnosti“.

Na vztahy se Západem se v Moskvě pohlíží jako na „novou studenou válku“. Současně Kreml věří, že mluvíme o ideologické konfrontaci, kdy Rusko hájí konzervativní hodnoty před těmi převážně liberálními západními.

Jak však Bloomberg poznamenal, tento přístup je pro Rusko rizikové. Jedná se zejména o obavách z rostoucí závislosti země na Číně a neshodách s Tureckem v otázkách souvisejících s tím, co Kreml považuje za sféru svého vlivu.

Agentura zároveň upozorňuje, že pro Washington a jeho spojence existuje riziko, že se Moskva může přestat dívat ohlížet při svých akcích na reakci Západu.

Nutno však k agenturnímu hodnocení dodat, že pokud tomu tak je, potom hovoříme o výsledku dlouholeté konfrontační, trestající a provokativní činnosti Západu jako celku vůči Rusku. Jeho potřeba uměle vytvářet „nepřátele“ je očividně v genetickém kódu západního politického směru ve spojení vojensko-průmyslovým komplexem. A o skutečnosti, že neustálý tlak Západu na Moskvu vede Rusko do aliance s Čínou, je dostatečně popsán. Nakonec důsledkem bezohledné, nenormální a agresivní politiky vůči euroasijské velmoci bude skutečnost, že se tím „nepřítelem“ Západu reálně stane. A najednou se budou všichni divit?

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)