Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Sankce USA proti „Nord Stream – 2“ už nepomohou!

Bloomberg: Sankce USA proti „Nord Stream – 2“ už nepomohou!

Poté, co Rusko získalo povolení od Dánska, je téměř nemožné zabránit výstavbě „Nord Stream - 2“, uvedl zklamaně publicista Bloombergu Leonid Bershidsky.

Ilustrační foto
2. listopadu 2019 - 13:07

Podle něj měly Spojené státy jednat dříve, kdy bylo kladení potrubí do značné míry závislé na evropských společnostech.

„Kontroverzní projekt ruského plynovodu Nord Stream 2 získal poslední povolení potřebné k překlenutí vzdálenosti mezi Leningradským regionem a pobaltským pobřežím Německa. Je pravděpodobně příliš pozdě na to, aby Spojené státy zabránily Rusku dokončit projekt do konce tohoto roku,“ napsal Leonid Bershidsky.

„Nord Stream - 2“ je součástí plánu prezidenta Vladimíra Putina na dodávku zemního plynu obcházejícího Ukrajinu. Nový plynovod bude schopen přepravit 55 miliard krychlových metrů modrého paliva, tj. více než polovinu objemu, který nyní Rusko dodává ukrajinským tranzitním systémem. V důsledku toho Kyjev přijde ročně 3 miliardy dolarů, vysvětlil novinář.
 
Spojené státy by tomu chtěly zabránit a zabránit relativně levnému ruskému plynu nárůstem vývozu LNG v USA do Evropy. Prezident Donald Trump tvrdil, že Německo je příliš závislé na moskevském palivu, a opakovaně vyhrožoval evropským společnostem zapojeným do projektu sankcemi, připomněl autor článku.

Mezitím Rusko „spěšně zahájilo pokládku potrubí". Začátkem minulého měsíce společnost Gazprom oznámila, že projekt byl dokončen o 83%. Ale došlo k zaseknutí: dva roky Dánsko nevydalo stavební povolení v jeho teritoriálních vodách.

V tuto středu však Kodaň konečně udělila souhlas a umožnila plynovodu jít nejkratší cestou. A podle představitelů společnosti Gazprom lze tuto sekci postavit za pět týdnů.


Toto rozhodnutí bylo pro Ukrajinu ranou, i když ji to nepřekvapilo. „Na podzim jsme čekali toto rozhodnutí. Dánská principiální pozice projekt chvíli oddálila, ale geopolitické zbraně nelze zastavit nástroji, které regulují výlučně obchodní vztahy,“ uvedl šéf Naftogazu Andrej Kobolev.

Podle Bershidského Dánsko opravdu nemohlo „donekonečna držet tuto pevnost, zatímco USA ukázaly nerozhodnost“. Nedávná potyčka kvůli zájmu Trumpa o Grónsko také dánskou vládu nijak zvlášť nepodnítila k tomu, aby situaci prodlužovala.
 
Kobolev vyzval Západ, aby jako další krok uvalil sankce. A v tom ho podporují někteří američtí zákonodárci. Republikánský senátor Ted Cruz slíbil, že přijme návrh zákona, který by uvalil sankce na lodě pokládající plynovod.
 
Je však nepravděpodobné, že by tento návrh drasticky oddálil výstavbu „Nord Stream - 2. Přestože společnost Gazprom využívá potrubí švýcarského dodavatele Allseas Group, v poslední sekci může použít svou vlastní loď, akademik Chersky, poukázal publicista.
 
Podle jeho názoru je tedy pro jednání Spojených států příliš pozdě. Sankce za financování potrubí mohly být účinné v etapě, kdy evropské společnosti - Royal Dutch Shell, Engie, Uniper, OMV a Wintershall - poskytovaly potřebné vybavení a služby. Sankce mohly být účinné před zahájením stavebních prací. V každém případě by mohly Ukrajině poskytnout více času na revizi smlouvy o tranzitu plynu s Gazpromem, která vyprší na konci tohoto roku.

Na druhé straně dokončení projektu „Nord Stream - 2“ pomůže německým plánům, které předpokládají konce využívání uhlí k výrobě elektřiny do roku 2038. Při uskutečňování této iniciativy nelze plně spoléhat na obnovitelné zdroje energie, alespoň v současné fázi vývoje technologií.
 
V současné době Ukrajina, podporovaná EU, chce uzavřít desetiletou smlouvu na čerpání 40-60 miliard kubických metrů zemního plynu. Moskva však trvá na tom, že jakákoli dlouhodobá dohoda by měla zahrnovat řešení právních nároků Kyjeva vůči Gazpromu, a zatím bude pravděpodobně souhlasit pouze s krátkodobým nahrazením této dohody. Současně bude pokračovat v práci na plné kapacitě jak „Nord Stream -2“, tak i „Tureckého proudu“, který je určen pro dodávky plynu do jižní Evropy, uzavřel Leonid Bershidsky.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)