Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Spojené státy se chovají jako piráti XXI. století!

Bloomberg: Spojené státy se chovají jako piráti XXI. století!

Zprávy o zabavení čtyř íránských ropných tankerů Spojenými státy, po nichž následovala konfiskace nákladu, připomínají britské korzáry z dob Francise Drakea, napsal publicista Bloombergu Julian Lee.

Ilustrační foto
19. srpna 2020 - 10:16

Podle něj se sice metody „státního pirátství“ během více než 400 let poněkud změnily, ale jejich podstata zůstala stejná: zabavení cenností a přerušení obchodních vazeb.

„Když jsem šel ve čtvrtek večer spát, rozhodně to bylo 21. století, ale v pátek ráno jsem se začal cítit, jako bych se vrátil před několika stovkami let - v době státního pirátství," uvedl publicista Bloomberg Julian Lee.

Zprávy, že USA zabavily obsah čtyř ropných tankerů, které údajně přepravují íránské palivo do Venezuely, pnutí si vzpomenout na britské soukromé korzárské lodě. Šlo o velké piráty, kteří drancovali španělské lodě přepravující zlato, stříbro a drahé kameny z Nového světa do Evropy v 16. a 17. století.

V roce 1580 začala královna Alžběta I. vydávat „korzárské patenty“, které umožňují řadě osob - včetně Francise Drakea a Johna Hawkinse - zabavit nepřátelský náklad na moři a uložit jim povinnost převést část výtěžku z tohoto obchodu do státu.

Stejně jako Britové té doby si Spojené státy samy udělily právo zabavit lodě, které podle jejich názoru patřily teroristickým organizacím. Od Drakeova času však tyto metody prošly určitými změnami.


Na rozdíl od Velké Británie USA nevydávají jednotlivcům pirátská povolení. Washington také nepoužívá armádu - alespoň v tomto případě. Místo toho hrozba sankcí přesvědčila majitele lodí, kapitány a pojišťovny, aby předali náklad. „Za 440 let se však celkový koncept jen málo změnil: jedna z největších námořních mocností na světě přijímá vlastní zákony, které jí umožňují odebírat různé cennosti od svých nepřátel na moři," poukázal Lee.

Přičemž o den dříve USA odsoudily zabavení malého ropného tankeru íránskými vojáky. Ti zůstali na lodi několik hodin, poté mu umožnili pokračovat v plavbě.„Takové bezohledné a agresivní chování ze strany Íránu destabilizuje region a ohrožuje mezinárodní pořádek založený na pravidlech,“ uvedla americká Mezinárodní koalice pro námořní bezpečnost.

„Ale buďte ujištěni: v paradigmatu mezinárodního práva nemají nedávné kroky Spojených států větší oprávnění, než než íránské kroky. Oba kroky sloužily zájmům příslušných zemí. V obou případech tyto operace nenašly podporu ani v OSN, ani v žádném jiném mezinárodním orgánu. Nyní se může Írán rozhodnout na to zareaguje,“ varoval autor.

Celková hodnota nákladu zabaveného Spojenými státy je přibližně 61 milionů dolarů. Část výtěžku z prodeje pohonných hmot bude směřována do Amerického fondu pro oběti státního terorismu. Téměř 80% fondu směřuje na potřeby obětí teroristických útoků z 11. září 2001 - přestože Írán s touto tragédií nemá nic společného.

Kromě toho, že Teherán připravuje o peníze a Venezuelu o palivo, se USA v budoucnu pokoušejí zmařit iránské dodávky ropy. Zároveň se v rozkazu uvádí zabavení pouze nákladu, ale nikoli plavidel, takže budou zjevně propuštěna ihned po vyložení.

Očekává se, že úředníci Trumpovy administrativy uspořádají akci k uvazování těchto lodí v Houstonu. „Nelze si nevzpomenout na hostinu, kterou uspořádala královna Alžběta I v roce 1581 na počest Francise Drakea v Deptfordu na Temži. Pak ho pasovala na rytíře na hlavní palubě jeho lodi „Zlatá laň“, která se právě vrátila s nákladem plným španělských šperků,“ poznamenal pozorovatel.

„Probuďte mě, až přijde rok 2020,“ dodal Julian Lee.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)