Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: V USA se maso stalo potravinou bohatých!

Bloomberg: V USA se maso stalo potravinou bohatých!

V běžných amerických obchodech začalo podle zprávy Bloombergu mizet maso z prodeje.

Ilustrační foto
15. května 2020 - 10:16

Současně se naopak vyvíjí opačná situace v prémiových maloobchodních prodejnách, kde výrobky kupují hlavně lidé s vysokými příjmy.

Ve velkých továrnách často pracují lidé z rodin s nízkými příjmy, které si nemohou dovolit nemocenskou dovolenou. Spotřebitelé se navíc potýkají s rostoucí nezaměstnaností a ztrátou příjmů - to ovlivňuje jejich výběr: zda platit za maso více nebo bez něj obejít. Přičemž ceny masa, jak se uvádí ve zprávě, od začátku dubna neustále rostou.

Pandemie koronaviru však měla jen omezený dopad na výrobu prémiových (tedy vysoce kvalitních) masných výrobků. Skot se chová na organických pastvinách a na zpracování se podílejí relativně malé podniky nebo místní řezníci. U této produkce se předpokládá, že bude snazší udržet sociální odstup a firmy jsou ochotnější zavádět hygienická opatření.

Publikace uvedla, že pandemie odhalila sociálně-ekonomickou nerovnost ve Spojených státech a více tedy postihla lidi s nižšími příjmy.

Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvádějí, že několik tisíc pracovníků masného průmyslu onemocnělo COVID-19. Podle agentury byla faktorem šíření infekce skutečnost, že v této oblasti je pro pracovníky obtížné se od sebe navzájem distancovat.

Přední výrobci masa ve Spojených státech varovali před možným nedostatkem produktů v důsledku COVID-19, kvůli němuž se uzavřely některé velké závody.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)